reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Prefabrykowane elementy ceramiczne charakteryzują się dużą elastycznością funkcjonalną i można je łatwo adaptować do różnych rozwiązań urządzeń grzewczych.

Odznaczają się dużą powtarzalnością kształtów wraz z gładkością powierzchni w porównaniu do murów ceglanych, dlatego też coraz częściej są wybierane jako elementy bardziej niezawodne.

Komin z materiałów ceramicznych składa się z kilku elementów. Element wewnętrzny to wkład z kwasoodpornej kamionki lub ceramiki szamotowej. Całość jest obudowana pustakami z betonu lekkiego o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Przykładem mogą być pustaki z keramzytu. Pomiędzy wkładem a obudową powinna być pustka lub wkład z materiału izolacyjnego, znacznie podnosząca sprawność przewodu kominowego. Przekrój oraz rodzaj wkładu zależy przede wszystkim od ilości spalin doprowadzanych do komina jak i rodzaju spalin. Zasadniczo konstrukcja takiego systemu składa się z wkładu kominowego, obudowy, ewentualnie odkraplacza, wyczystki, trójnika przyłączeniowego. Standardowo stosowane są trzy typy systemów.

Polecamy: Budowa kominków

Pierwszy to system do kotłów na paliwo stałe. Taki system posiada wkłady odporne na temperaturę do 600 stopni C. Dodatkowo należy w pustkę pomiędzy wkładami a ściankami zastosować izolację z wełny mineralnej chroniącej przed przegrzaniem cienkie warstwy sprężysto-kruchego tynku. Wentylacja takiej pustki umożliwia wysychanie ewentualnie zawilgoconej izolacji. Taki system można stosować do odprowadzania spalin z urządzeń stojących daleko od innych kanałów kominowych.

System drugi to system odprowadzania spalin gazowych lub olejowych. Temperatura spalin nie jest tak wysoka, zwyczajowo nie przekracza 70 °C. Taki system musi być wyposażony w zbieracz kondensatu.

Ostatni to zestaw turbo. Przystosowany do współpracy z kotłami spalinowymi z zamkniętą komorą spalania oraz kotłami kondensacyjnymi. Ewentualna pustka powietrzna pomiędzy wkładem a obudową stanowi dobry wlot powietrza.

Czytaj także: Dylemat wyboru okien

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama