reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kominy murowane

Kominy murowane

Kominy murowane można budować jedynie z pełnych cegieł ceramicznych – jeśli będą w nich prowadzone kanały dymowe.

Kominy można budować z takich materiałów jak, np. cegły silikatowe lub pustaki wentylacyjne, gdy znajdą się w nich tylko przewody spalinowe z wkładem kominowym lub same kanały wentylacyjne. Kominy takie wymagają trwałego oparcia na gruncie z uwagi na swój ciężar i powinny być odizolowane od fundamentu izolacją z papy.

Charakterystyka

Mogą być wolnostojące lub wbudowane w ścianę. Wymiary mają zgodne z modułami cegieł w murze i wynoszą w odniesieniu do wymiaru boku 14 lub 27 cm. Oczywiście wymiary należy dostosować do wydajności komina i ciągu, który powstaje na zasadzie różnicy ciśnień i temperatury wlotu i wylotu komina. W sytuacji kominów wielokanałowych przegroda pomiędzy kanałami powinna wynosić minimum ½ cegły. W przekroju pionowym kanały kominowe należy tak wykonywać, aby było jak najmniej spoin pionowych. Przewody powinny być pionowe, jednak dopuszcza się odchylenie od piony o 45 stopni, pod warunkiem umieszczenia na załamaniach przewodu rewizji. Długość takiego załamania nie powinna być większa niż 2 m.

Polecam: Charakterystyka kominów

Materiały

Komin taki należy wykonać z cegły pełnej dobrze wypalonej o klasie co najmniej 15. Materiały zastosowane w kominie powinny mieć, zgodnie z normą, kwasoodporność nie mniejszą niż 95%. Wykonanie kominów murowanych wymaga niezwykle dużej staranności z uwzględnieniem eliminacji nieszczelności. Niedopuszczalne jest pozostawienie zwisów zaprawy we wnętrzu komina. Taka sytuacja zwiększa chropowatość powierzchni obniżając ciąg i w perspektywie czasu, zmniejszając sprawność kanału. Jeśli przewiduje się stosowanie wkładów należy kolejne odcinki rur z wkładu montować wraz z wznoszeniem komina, równocześnie należy zapewnić luz w obwodzie, aby umożliwić rozszerzalność cieplną wkładu.

Zobacz także: Ceramika jako materiał podłogowy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kominy można budować z takich materiałów jak, np. cegły silikatowe lub pustaki wentylacyjne.  Fot.Blachy Pruszyński
Kominy można budować z takich materiałów jak, np. cegły silikatowe lub pustaki wentylacyjne. Fot.Blachy Pruszyński

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama