reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Charakterystyka kominów

Charakterystyka kominów

Komin stanowi integralną część budynku. Oczywiście możliwe jest wybudowanie domku bez komina, lecz w sytuacji instalacji kominka i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa użytkowników decyzja o wykonaniu takiej konstrukcji nie powinna napotykać problemów.

Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze. Komin jest zlokalizowany jako konstrukcja przystająca do jednej ze ścian wewnętrznych. Decyzja o instalacji komina przy ścianie zewnętrznej musi być podjęta z uwzględnieniem sytuacji utraty ciągu na skutek schłodzenia ściany zewnętrznej. Taka sytuacja może doprowadzić do tragicznych następstw.

Budowa komina

Komin może składać się z jednego kanału, np. spalinowego, lub może być wielokanałowy, np. z wlotem wentylacyjnym. Kanał kominowy, czyli przewód wewnątrz komina, może mieć przekrój okrągły lub stanowić figurę wieloboku. Wykonywany jest z betonu, ceramiki i musi być szczelny. Wyróżniamy trzy typy kanałów.

Polecamy: Budowa kominków

Kanał dymowy

Pierwszy z nich to kanał dymowy, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin z kotłów, pieców na paliwo stałe i instalowany jest do urządzeń stałych. Jego przekrój to minimum 14 x 14 cm lub rura średnicy 15 cm.

Kanały spalinowe

Drugi typ kanałów kominowych to kanały spalinowe. Taki kanał musi być odporny na dzianie kwasów mogących się pojawić w sytuacji wykraplania wody ze spalin. Kanał spalinowy odprowadza produkty spalania z gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych lub produktów dochodzących do okapu kuchennego. Minimalny przekrój to 14 x 14 cm.

Kanał wentylacyjny

Ostatnią grupę stanowi kanał wentylacyjny minimum 10 x 10 cm. Najlepiej jeżeli przekrój jest nie mniejszy niż 160 cm2. Odprowadza w sposób grawitacyjny zużyte powietrze i musi być oddzielny dla każdego pomieszczenia. Komin powinien zawierać również „wyczystkę” poniżej, np.: wlotu spalin z urządzeń grzewczych, co umożliwia okresowe usuwanie zanieczyszczeń oraz ułatwia kontrolę.

Czytaj także: Kominy murowane

Alternatywnie komin musi posiadać zbieracz kondensatu, aby usuwać wodę wykroploną ze spalin. Ostatecznie komin powinien mieć czapę oraz nasady kominowe chroniące przed opadami i stabilizujące jego ciąg.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze.
Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama