reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Charakterystyka kominów

Charakterystyka kominów

Komin stanowi integralną część budynku. Oczywiście możliwe jest wybudowanie domku bez komina, lecz w sytuacji instalacji kominka i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa użytkowników decyzja o wykonaniu takiej konstrukcji nie powinna napotykać problemów.

Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze. Komin jest zlokalizowany jako konstrukcja przystająca do jednej ze ścian wewnętrznych. Decyzja o instalacji komina przy ścianie zewnętrznej musi być podjęta z uwzględnieniem sytuacji utraty ciągu na skutek schłodzenia ściany zewnętrznej. Taka sytuacja może doprowadzić do tragicznych następstw.

Budowa komina

Komin może składać się z jednego kanału, np. spalinowego, lub może być wielokanałowy, np. z wlotem wentylacyjnym. Kanał kominowy, czyli przewód wewnątrz komina, może mieć przekrój okrągły lub stanowić figurę wieloboku. Wykonywany jest z betonu, ceramiki i musi być szczelny. Wyróżniamy trzy typy kanałów.

Polecamy: Budowa kominków

Kanał dymowy

Pierwszy z nich to kanał dymowy, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin z kotłów, pieców na paliwo stałe i instalowany jest do urządzeń stałych. Jego przekrój to minimum 14 x 14 cm lub rura średnicy 15 cm.

Kanały spalinowe

Drugi typ kanałów kominowych to kanały spalinowe. Taki kanał musi być odporny na dzianie kwasów mogących się pojawić w sytuacji wykraplania wody ze spalin. Kanał spalinowy odprowadza produkty spalania z gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych lub produktów dochodzących do okapu kuchennego. Minimalny przekrój to 14 x 14 cm.

Kanał wentylacyjny

Ostatnią grupę stanowi kanał wentylacyjny minimum 10 x 10 cm. Najlepiej jeżeli przekrój jest nie mniejszy niż 160 cm2. Odprowadza w sposób grawitacyjny zużyte powietrze i musi być oddzielny dla każdego pomieszczenia. Komin powinien zawierać również „wyczystkę” poniżej, np.: wlotu spalin z urządzeń grzewczych, co umożliwia okresowe usuwanie zanieczyszczeń oraz ułatwia kontrolę.

Czytaj także: Kominy murowane

Alternatywnie komin musi posiadać zbieracz kondensatu, aby usuwać wodę wykroploną ze spalin. Ostatecznie komin powinien mieć czapę oraz nasady kominowe chroniące przed opadami i stabilizujące jego ciąg.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze.
Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama