reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Oświetlenie – ważne uwarunkowania

Oświetlenie – ważne uwarunkowania

Projektując dom i decydując się na jego usytuowanie na działce budowlanej należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące oświetlenia pomieszczeń.

Zgodnie z § 13. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, należy zwrócić szczególną uwagę na istniejące w sąsiedztwie domy. Z jednej strony trzeba tak umiejscowić dom na działce budowlanej, by nie zacieniał okien sąsiadów, z drugiej zaś tak, by już istniejące domy nie zacieniały Twojego domu. Jeśli planujesz zbudowanie domu w pobliżu budynku o wysokości do 35m, wówczas Twój dom nie powinien się znajdować w polu przesłaniania, czyli należy go zbudować w odległości równej wysokości przesłaniania istniejącego budynku. Jeśli zaś chcesz zbudować dom w polu przesłaniania budynku wyższego nić 35m, wówczas odległość Twojego domu od tego budynku powinna wynosić 35m. W czasie projektowania domu i planowania jego umiejscowienia na działce budowlanej trzeba przestrzegać wyżej wymienionych przepisów, gdyż determinują one również wysokość Twojego domu.

Polecamy: Usytuowanie budynku na działce

Wysokość przesłaniania, liczy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu lub jego przesłaniającej części. W odległości 10m od przesłanianych okien może jednak znajdować się obiekt typu: maszt, komin lub inny obiekt budowlany o szerokości nie większej niż 3m – mierząc równolegle do płaszczyzny okna. Zatem przepisy o wymaganym oświetleniu pomieszczeń domu warunkują jego wysokość i odległość od innych budynków. Jeśli zaś planujesz budowę domu w zabudowie śródmiejskiej uzupełniającej wzdłuż ulic i placów, wówczas wymagane odległości możesz zmniejszyć o połowę.

Czytaj także: Dylemat wymiany okien

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama