| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Kolektory słoneczne w Polsce wykorzystuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej oznacza to zakup kilku kolektorów. Kolektory słoneczne czerpią energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, zatem zainstalowanie ich w domu można uznać za wkład w ochronę środowiska i działanie ekologiczne – spójne z polityką energetyczną Unii Europejskiej.

Cały system solarny składa się z kolektorów słonecznych, przewodów rurowych, zestawu pompowego, zasobnia solarnego z wężownic oraz oprzyrządowania np. zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny.

Czynnik roboczy (glikol) ogrzewa się w kolektorach wskutek promieniowania słonecznego. Oczywiście może być też inne medium wymiany ciepła, jednak pod warunkiem zachowania odpowiedniej lepkości kinematycznej, zależnej od sprawności zestawu pompowego. Zadaniem pompy jest transport czynnika roboczego z kolektorów do zasobników. W zasobniku następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą a ciepłym glikolem płynącym w wężownicy. Temperaturę zasobnika ustawia się regulatorem – najlepiej nie mniej niż 45°C. Jednak nie powinna ona przekraczać 60°C. Jeśli niebo jest pochmurne i temperatura wody spada poniżej ustawionych
np. 60°C, to kocioł automatycznie się włącza i podgrzewa wodę do ustalonej temperatury. W sytuacji niskich temperatur nie ma możliwości pełnego zaopatrzenia instalacji wodnej domku w wymaganą energię. Jednak nawet wtedy wstępnie ogrzana woda uzyskana z zasobnika solarnego jest dostarczona do zasobnika głównego, co znacznie ogranicza ilość dodatkowej energii cieplnej. W ten sposób można wg producentów pozyskać nawet do 50% potrzebnej energii.

Polecamy: Zasada działania kolektora słonecznego

Opisany układ jest najbardziej rozpowszechniony i najłatwiej go zamontować na etapie budowy domu. W inwestycji już istniejącej używany zasobnik ciepła można szybko zaadaptować i zintegrować z instalacją solarną poprzez podłączenie nowego zasobnika solarnego do używanego już zasobnika głównego. Ciepło z kolektorów dociera wyłącznie do zasobnika solarnego.

Czytaj także: Właściwa instalacja elektryczna

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »