REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE
Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża budowlana wciąż może skorzystać z oferty szkoleniowo-doradczej „Kompetencje dla sektorów”, finansowanej z Funduszy Europejskich.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Jeszcze przez ponad rok przedsiębiorcy branży budowlanej mogą wziąć udział w programie szkoleniowo-doradczym „Kompetencje dla sektorów” i „Kompetencje dla sektorów 2”. Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich, w ramach środków z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).  

REKLAMA

REKLAMA

Celem działania „Kompetencje dla sektorów” oraz „Kompetencje dla sektorów 2” jest dofinansowanie – za pośrednictwem Operatorów wybranych w konkursie – wsparcia dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych. Wsparcie ma przyczynić się do wzrostu kompetencji pracowników przedsiębiorstw objętych działaniami.

Tematyka usług objętych wsparciem wynika ściśle z rekomendacji wydanych przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie, która tworzona jest w oparciu o szeroką współpracę kluczowych dla sektora organizacji, instytucji regulacyjnych, rynku pracy i struktur edukacyjnych oraz badawczych, spośród których kilkadziesiąt zadeklarowało udział w jej pracach. Kluczowa dla Rady jest współpraca zadeklarowana przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Celem działań Rady w ramach projektu jest wypracowanie rozwiązań, które zapewnią trwałość jej funkcjonowania, stały dostęp do aktualnych danych i narzędzi badawczych z wykorzystaniem Badania Kapitału Ludzkiego (BKL) oraz zainicjowanie procesu systemowej współpracy przedsiębiorstw budowlanych z jednostkami sektora edukacji i szkoleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje szkoleń dla branży budowlanej z funduszy UE

Tematy szkoleń oferowane dla sektora budownictwo w ramach programu „Kompetencje dla sektorów” są bardzo szerokie i obejmują m.in.:

  • znajomość użytkowa języka polskiego wśród obcokrajowców do bezpiecznej i efektywnej pracy na budowie,
  • umiejętność bezpiecznego posługiwania się narzędziami i sprzętem oraz narzędziami z napędem używanym w robotach budowlano-montażowych powyżej 1KW oraz obsługi sprzętu budowlanego i maszyn budowlanych typu spycharki, równiarki, koparki
  • uprawnienia do: obsługi podestów ruchomych przejezdnych, pełnienia w ograniczonym zakresie samodzielnych funkcji w sektorze budownictwa przez osoby z poziomu 4 i 5 PRK, pełnienia w ograniczonym zakresie samodzielnych funkcji w sektorze budownictwa przez osoby z poziomu 6 PRK i wyżej,
  • umiejętność operowania maszynami i urządzeniami roboczymi, budowlanymi i drogowymi w zakresie III klasy uprawnień
  • umiejętność projektowania, instalowania i konserwacji technicznych systemów zabezpieczeń oraz systemów sygnalizacji pożarowej i stałych urządzeń gaśniczych gazowych (SUG-G),
  • dekarz, betoniarz – zbrojarz, kamieniarz,
  • bezpieczeństwo pracy na placu budowy w czasie pandemii,
  • montowanie i rozbiórka szalunków ściennych i stropowych,
  • umiejętności w zakresie stosowania technologii BIM (Building Information Modelling).

Jak skorzystać ze szkolenia dla branży budowlanej z UE?

REKLAMA

Do 29 grudnia 2022 roku przedsiębiorcy mogą zgłosić się m.in. do Operatora KDK Info Sp. z o.o., który prowadzi szkolenia z zakresu zwiększenia zdolności adaptacyjnych MŚP z sektora budowlanego. Koordynator projektu z KDK Info, Monika Nawikow, zwraca uwagę na:

– Zostały wprowadzone uproszczenia dla przedsiębiorstw delegujących pracowników z Ukrainy, którym nadano PESEL po 24 lutego 2022 r. W rekomendacjach znajduje się szeroki katalog obszarów tematycznych dla przedsiębiorców i ich pracowników z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Na poziomie rekrutacji, jeśli przedsiębiorstwo spełnia kryteria grupy docelowej, w miarę możliwości ułatwiamy przejście tego procesu, odchodząc od zapisu w Regulaminie dotyczącego jednokrotnej możliwości poprawienia dokumentacji. Zgadzamy się na wielokrotne poprawianie, aby ułatwić przedsiębiorcy zakwalifikowanie się do projektu i otrzymanie wsparcia finansowego na szkolenia z zakresu Rekomendacji Rady Sektorowej ds. Budownictwa. Ponadto służymy pomocą w kwestii uzupełniania dokumentacji oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości zarówno e-mailowo, jak i telefonicznie. Jesteśmy także elastyczni, jeśli chodzi o terminowość dostarczania dokumentów pod warunkiem, że nie zaburza to zbytnio realizacji projektu.

Z kolei w ramach „Kompetencji dla sektorów 2”, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego prowadzi nabór do 30 czerwca 2023 roku. Jak podkreśla Robert Jagła, Prezes Zarządu:

– Przedsiębiorcy sektora budowlanego zgłaszają liczne trudności w rekrutacji wykwalifikowanej kadry oraz w utrzymaniu stanu zatrudnienia – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, jak i drogowym. Tylko uzupełnienie kadry i uzyskanie przez pracowników nowych uprawnień zawodowych pozwoli firmom budowlanym na przetrwanie w czasach prognozowanego kryzysu branży. Uczestnictwo w projekcie Kompetentni Pracownicy Sektora Budowlanego, daje nowe możliwości podniesienia kwalifikacji pracowników, a tym samym zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa. Projekt jest ogólnopolski. Przedsiębiorcy mogą zyskać blisko 8 tysięcy złotych dofinasowania do szkoleń na jednego pracownika. Nie ma przy tym limitu wsparcia na jedno przedsiębiorstwo, a poziom dofinasowania wynosi aż 80 %. 

Tematyka szkoleń oferowanych dla sektora budownictwo w ramach programu „Kompetencje dla sektorów 2” rozszerza zakres oferowany w pierwszej wersji programu i obejmuje m.in.:

  • planowanie i wdrażanie działań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i zdrowia na budowie,
  • sporządzanie kosztorysów oraz dokumentacji przetargowej na roboty budowlane,
  • wykonywanie elementów betonowych lub żelbetonowych służących jako konstrukcje nośne budowli
  • montowanie i demontowanie szalunków systemowych
  • wykonywanie posadzek jastrychowych płynnych i suchych, ociepleń budynków, w tym docieplanie przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów oraz nakładanie tynków cienkowarstwowych czy też wykonywanie izolacji ciepłochronnych sieci cieplnych
  • montowanie: obróbek blacharskich i systemów odwodnienia dachu oraz konstrukcji stalowych na parkingach wielopoziomowych oraz halach
  • nadzorowanie budowy, demontażu i eksploatacji rusztowań
     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA