Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022?

Paulina Karpińska, Redaktor
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022?
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022?
Fotolia
Dofinansowanie do pompy ciepła to zwrot części kosztów poniesionych na zakup i instalację pompy ciepła do nowego domu. Jak, gdzie i w jakim terminie złożysz wniosek?

Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku – gdzie złożyć wniosek

Wnioski o dofinansowanie do pompy ciepła zainstalowanej w nowym domu możesz złożyć tylko i wyłącznie elektronicznie pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Do złożenia wniosku niezbędne będzie posiadanie Profilu zaufanego albo podpisu kwalifikowanego.

Kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Nabór wniosku o dopłatę do pomp ciepła do nowego domu ruszył 29 kwietnia 2022 roku. Będzie trwał do 31 grudnia 2026 roku, bądź do wyczerpania przeznaczonych na program środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budżet programu wynosi 600 mln zł.

Jakie pompy obejmuje program?

Program umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu pompy centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.

Ile można uzyskać dofinansowania do pompy ciepła w 2022 roku?

Program przewiduje pomoc finansową w wysokości:

- do 7 tys. na zakup i instalację pompy powietrznej.

- do 21 tys. na zakup i instalację pompy gruntowej,

Przy czym kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych, zaś dla osób z Kartą dużej rodziny nie wyższa niż 45 proc.

Czy dofinansowanie do pompy ciepła przysługuje osobie, która zakupiła dom od dewelopera?

Jeśli jesteś właścicielem nowego domu, zakupionego od dewelopera możesz ubiegać się o zwrot kosztów instalacji w nim pompy ciepła, w przypadku, gdy jesteś wskazany w pozwoleniu na budowę. Jeśli nie jesteś, a roboty budowlane jeszcze nie zostały w nim ukończone, deweloper może przenieść na ciebie pozwolenie na budowę.

Jeśli kupiłeś i odebrałeś dom, w którym budowa została już zakończona i został on oddany do użytku, wówczas nie będziesz mógł otrzymać takiego dofinansowania. Przeniesienie pozwolenia na budowę nie może zostać dokonane już po zakończeniu robót budowlanych.

Kominek w domu a dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu

Jednym z warunków otrzymania zwrotu części kosztów poniesionych na zakup pompy ciepła do nowego domu jest brak w nim źródła ciepła na paliwo stałe. Zatem, jeśli kominek nie pełni tylko i wyłącznie funkcji ozdobnej, automatycznie wyklucza możliwość uzyskania dofinansowania.

Funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić.

Jak wypełnić wniosek do dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu?

Wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu, w ramach programu „Moje ciepło” wypełnij i złóż przez generator wniosków o dofinansowanie.

Adres do generatora wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła: http://gwd.nfosigw.gov.pl

Niezbędne jest posiadanie konta. Jeśli go nie masz, w każdej chwili możesz je założyć.

Założenie konta jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kliknięcie przycisku „zarejestruj się”, a kolejno ręczne wpisanie wszystkich danych. Drugi to rejestracja z wykorzystaniem Węzła Krajowego (Profilu Zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego bądź e-dowodu osobistego).

Po wybraniu odpowiedniej metody i skutecznym uwierzytelnieniu, wyświetli Ci się formularz rejestracji konta Generatora wniosków o dofinansowanie i takie dane jak PESEL, Imię i Nazwisko (dane są nieedytowalne).

Po wypełnieniu pozostałych danych i poprawnym przepisaniu wygenerowanego tekstu, na podany w procesie rejestracji adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Wypełnienie wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła krok po kroku

Po wpisaniu nazwy użytkownika (e-mail podany w procesie rejestracji) oraz poprawnego hasła zostaniesz zalogowany do systemu, gdzie możesz rozpocząć pracę. Zalogowanie się do systemu daje dostęp do formularzy wniosków gotowych do wypełnienia.

Na stronie zobaczysz listę wszystkich wniosków, do których masz uprawnienia. Lista zawiera podstawowe informacje o każdym wniosku.

We wniosku pola oznaczone symbolem gwiazdki * są obligatoryjne. W polu temat należy wskazać wartość z dostępnej rozwijanej listy.

W polu Imię oraz w polu Nazwisko – możesz wprowadzić maksymalnie 30 znaków, w polu Treść – maksymalnie 2000 znaków. Będziesz miał również możliwość dołączenia załącznika – plik nie może przekraczać 10 MB.

Wypełnianie formularza wniosku

1. Po zalogowaniu się do generatora pokarze ci się okno informacyjne o przetwarzaniu danych osobowych oraz informacje techniczne.

2.Aby przejść do listy wniosków zamknij to okno krzyżykiem widniejącym w prawym górnym roku.

Jeśli to twój pierwszy wniosek twoja lista wniosków będzie pusta. Menu dostępnych funkcji znajdziesz na górnym pasku.

3. W celu złożenie wniosku wybierz z górnego menu "Nowy wniosek o dofinansowanie".

4. Zostaniesz wówczas przekierowany do nowego okna. Wybierz rodzaj wniosku. Dla programu "Moje ciepło" będzie to "Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych".

5. W kolejnym oknie uzupełnij pola w następujący sposób:

Dziedzina -> Ochrona klimatu i atmosfery

Program priorytetowy -> 5.11 Dobra jakość powietrza Moje Ciepło* (2022)

Nabór -> 5.11 Moje Ciepło Program Moje Ciepło na lata 2022-2026

Konkurs -> 8/NC/OA/5.11/2022/Moje Ciepło 2022-2026 FM

Państwowa Jednostka Budżetowa -> Nie

Typ wniosku -> Wniosek o dotację

Następnie kliknij "Zapisz i przejdź do edycji"

6. Po zapisaniu otworzy ci się formularz wniosku.

Wypełnij kolejno wszystkie załączniki.

Po zakończeniu wypełniania danych w poszczególnych sekcjach formularza, wciśnij przycisk "Dalej".

Wszystkie pola niezbędne do wypełnienia będą podświetlone na czerwono. Po prawidłowym wypełnieniu zmienią kolor. Jeśli nie zmieni się oznacza to, że popełniłeś błąd. Sprawdź go w pomocy kontekstowej, która znajduje się po prawej stronie.

6.1. Pierwsza zakładka to "DANE WNIOSKODAWCY". Uzupełnij ją swoimi danymi. Pamiętaj, że dane na fakturze muszę być zgodne z danymi wnioskodawcy.

6.2. W drugiej zakładce "POMPA CIEPŁA" zostaniesz poproszony o uzupełnienie jej lokalizacji oraz informacji o budynku.

6.3. Trzecia zakładka to "DOFINANSOWANIE". Zostaniesz poproszony o wpisanie kosztu kwalifikowanego,na podstawie którego generator wyliczy wysokość twojego dofinansowania.

Jeśli kwota się zgadza przejdź "Dalej". Jeśli nie, wybierz "Wstecz" i sprawdź wartość wpisanych kosztów kwalifikowanych.

6.4. Następna zakładka to "OŚWIADCZENIA". Zapoznaj się z nimi i zaznacz wszystkie. Nieodznaczenie któregokolwiek uniemożliwi przesłanie wniosku. Kolejno wciśnij przycisk "Dalej".

6.5. Przedostatnią zakładką jest "UMOWA". Znajdziesz tu wzór umowy o dofinansowanie, która zostanie zawarta z tobą po przyznaniu ci dofinansowania. Nie masz możliwości edycji jej treści.
Zaznacza pole "Wyrażam zgodę na zawarcie umowy o dofinansowanie zgodnie z wnioskiem i regulaminem programu". Przejdź "Dalej".

6.6. Ostatnia część to "Załączniki". Dołącz kolejno wszystkie wymagane załączniki. Pamiętaj, że muszą mieć one postać elektroniczną. Jest to wymóg obligatoryjny. Opcja "Załączony w formie papierowej" nie dotyczy tego programu.

Naciśnij przycisk "Zapisz zmiany w załącznikach", a w kolejno "Zapisz i waliduj".

7. Jeśli chcesz edytować wypełniony wniosek wybierz opcję "Edytuj".

8. Po prawidłowym wypełnieniu wniosku pojawi się aktywny przycisk "Zatwierdź wniosek". Wybierz go, kolejno potwierdź zatwierdzenie wniosku - najpierw przyciskiem "Tak", a w kolejnym oknie przyciskiem "OK".

9. W następnym kroku wybierz "Wyślij do Funduszu" i prześlij wypełniony wniosek.

W kolejnym kroku zostaniesz zapytany o to, czy chce Kontynuować. Po wybraniu "Tak" zobaczysz pole "Podpisz elektronicznie w celu przesłania wniosku przez ePUAP."

10. Kolejno podpisz wniosek wybierając jedną z dwóch opcji - Profilem zaufanym, bądź podpisem kwalifikowanym.

11. Po wysłaniu wniosku do NFOŚiGW uzupełnia się metryczka wniosku. Jednocześnie na adres mailowy wskazany we wniosku GWD wysyła komunikaty potwierdzające wysyłkę wniosku. Nie należy usuwać tych komunikatów ze skrzynki mailowej.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

  Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

  Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

  Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

  Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

  Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

  Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

  Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

  Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

  Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

  Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

  Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

  Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

  Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

  Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

  Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

  Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

  Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

  Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

  Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

  Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

  Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

  Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

  Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

  O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

  O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

  Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

  Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

  Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

  KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

  Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

  W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

  Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

  Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

  Rynek biurowy w Poznaniu w 2022 - podsumowanie wyników

  W 2022 roku w Poznaniu zawarto umowy najmu na ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni z ponad 623 tys. mkw. biur.

  Dla kogo cena maksymalna energii w branży nieruchomości komercyjnych?

  Właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej. Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

  Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

  Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

  Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

  W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

  W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

  Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

  Suma nowej powierzchni magazynowej w 2022 roku

  Rok 2022 był rekordowy pod względem dostarczonej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce. Również aktywność najemców utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie, a wolumen powierzchni magazynowej będącej w budowie stopniowo się zmniejszał.

  Program Mieszkanie bez wkładu własnego - zmiany od marca

  Program Mieszkanie bez wkładu własnego zostanie znowelizowany od marca br. Gwarancją zastępującą wkład własny ma zostać objętych więcej osób. Teraz z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy nie posiadają środków na wkład własny oraz osoby, które mogą wnieść wkład własny nieprzekraczający 200 tys. zł. i niższy niż 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany. Ale zmian jest więcej.

  Całkowity zakaz palenia węglem od października 2023 r. w Warszawie. Dotacja na wymianę starego pieca-kopciucha pokrywa do 70% kosztów

  Na podstawie przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem, więc mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. – Przyszły sezon grzewczy w stolicy powinien być już bez węgla – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy z Urzędu m.st. Warszawy. Od stycznia 2023 r. nielegalne są już bezklasowe piece węglowe. W stolicy wciąż jest ich ok. 4,4 tys. Osoby, które dotąd nie wymieniły kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, powinny się z tym pospieszyć, bo ich używanie grozi mandatem. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż można przy tej inwestycji skorzystać z miejskiego programu dofinansowania.