Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)
Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale
Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale
Fotolia
Fotolia
Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) oraz firmy Open Finance po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 mld zł. Jest to wzrost o blisko 7% w porównaniu do II kw. br. Czy równie wysoką wartość osiągnęły kredyty gotówkowe i firmowe?

Kredyty hipoteczne – pożądane wsparcie pośrednika finansowego

Udział pośredników finansowych w całym rynku kredytów hipotecznych wyniósł aż 52%. Według NBP na całym rynku w III kw. 2021 r. udzielono 23,61 mld zł kredytów hipotecznych. Oznacza to, że Polacy chętnie korzystają z usług doświadczonych specjalistów z branży, zwłaszcza, gdy chodzi o tak duże i poważne zobowiązania jak kredyty mieszkaniowe.

Do rekordowej sprzedaży przyczynił się również wzrost cen mieszkań oraz obowiązujące w tamtym momencie rekordowo niskie oprocentowanie kredytów. W IV kw. o taki wynik będzie więc trudniej, ponieważ stopy procentowe zdecydowanie wzrosły.

Wbrew pozorom III kw. był trudnym okresem, ponieważ banki znacznie wydłużyły czas przyznawania kredytów. Obecnie problem już niemal nie występuje, ale pojawił się kolejny. Podwyżki stóp procentowych, które nie tylko podwyższają raty, ale również wpływają na spadek dostępnej kwoty kredytu. Firmy pośrednictwa finansowego pozwalają jednak w jednym miejscu sprawdzić zdolność kredytową danego konsumenta w wielu bankach jednocześnie. Klienci bardzo sobie to cenią. Jeśli jednak oprocentowanie kredytów dalej będzie mocno rosło, to wkrótce część osób będzie mogła liczyć na znacznie niższą kwotę kredytu niż dotychczas – ocenia Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz prezes Expander Advisors.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW HIPOTECZNYCH (w mln zł)

lp.

Nazwa firmy

II kw. 2021 r.

III kw. 2021 r.

1

Expander Advisors

4 411,90

4 867,35

2

Notus Finanse

2 647,63

2 764,32

3

Lendi

1 211,19

1 468,16

4

mFinanse

1 158,04

1 203,66

5

Gold Finance

926,00

1 179,00

6

OF

1 247,00

902,00

Razem

11 601,76

12 384,49

Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez ZFPF i firmę OF w II kw. 2021 r.
i III kw. 2021 r.

- Wysoki wynik w III kw. w kategorii produktowej, którą są kredyty hipoteczne, jest wynikiem popytu z pierwszej połowy roku, na który z kolei wpłynęło niskie oprocentowanie oraz dostępność nieruchomości. Analizując rekordowe zapytania do BIK, wynik ten był jednak do przewidzenia. III kw. przyniósł natomiast kilka zmian na rynku, które odczujemy na wartościach wypłat na początku 2022 r. Najbardziej istotną zmianą jest podwyżka stóp referencyjnej o 1,15% do 1,25%. Dla części konsumentów jest ona znacząca, natomiast warto odnieść się do wysokości stóp przed pandemią – nadal są o 0,25% niższe – zauważa Dariusz Lewandowski, dyrektor zarządzający Notus.

Dodaje, że pomimo relatywnie niskich stóp część przyszłych kredytobiorców wstrzymuje się z decyzją o zakupie nieruchomości, gdyż nie ma pewności czy to ostatnia podwyżka. Tym samym osoby, dla których rata kredytu jest znaczącym obciążaniem budżetu, odwlekają decyzję o podjęciu finansowania.

- Drugą ważną kwestią jest dostępność oferty mieszkaniowej. Szczególnie w dużych miastach podaż jest mocno ograniczona, a ceny dostępnych lokali często są bardzo wysokie. Ponadto zakupy hurtowe całych inwestycji powodują, że szukający mieszkań obecnie mają niewielki wybór – wylicza Dariusz Lewandowski.

Zauważa, że jednak dwa ostatnie czynniki sprawiają, że w IV kw. 2021 r. już widać osłabnięcie popytu. Dostrzega w tym jednak również dobrą stronę. W jego ocenie  czasy procesowe w bankach powoli wracają do normy.

Kredyty gotówkowe - stabilizacja wyników

Łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych przy wsparciu ekspertów ZFPF (i OF) w III kw. 2021 r. wyniosła blisko 682 mln zł. Jest to wartość zbliżona do poprzednio kwartału (694 mln kw./kw.). Możemy więc powoli zauważyć stabilizację wyników w tym segmencie produktów. Jednak suma ta nadal jest niższa od sprzedaży osiąganej przez pośredników jeszcze przed pandemią. Poprawę sytuacji w IV kw. mogą przynieść nadchodzące święta.

– Z jednej strony sytuacja w tym segmencie kredytów gotówkowych jest zdecydowanie lepsza niż przed rokiem, ponieważ wartość pożyczek w tym ujęciu wzrosła aż o 53%. Jednak z drugiej strony wciąż jest niższa aż o 15% w porównaniu do III kw. 2019 r.[1] Jeszcze niedawno wydawało się, że sytuacja stopniowo powraca do normy, czyli do poziomu sprzed pandemii. Obecnie pojawił się jednak nowy czynnik, którym są rosnące stopy procentowe. Ich wzrost wpłynie na mniejszą dostępność pożyczek. Mamy też kolejną falę zachorowań na Covid-19. Trudno więc określić kiedy rynek powróci do „normalnego” stanu - ocenia Adrian Jarosz.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH (w mln zł)

lp.

Nazwa firmy

II kw. 2021 r.

III kw. 2021 r.

1

mFinanse

341,63

334,66

2

Expander Advisors

143,10

146,76

3

Notus Finanse

77,44

75,45

4

Lendi

51,33

60,79

5

Gold Finance

22,50

33,00

6

OF

58,00

31,00

Razem

694,00

681,66

Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF i firmę OF
w II kw. 2021 r. i III kw. 2021 r.

Dominik Skrzycki, wiceprezes zarządu ZFPF i członek zarządu w mFinanse ma jednak nadzieję, że wzrost poziomu stóp procentowych oraz rosnąca inflacja nie wpłyną negatywnie na decyzje zakupowe Polaków.

- Końcówka roku i zbliżające się Święta są dobrym prognostykiem dla kolejnego kwartału. Konsumenci, jak każdego roku w okresie przedświątecznym, częściej sięgają po dodatkowe źródło finansowania właśnie w postaci kredytów gotówkowych. – podkreśla  Dominik Skrzycki.

Kredyty firmowe - spadek poziomu sprzedaży

W III kw. 2021 r. wartość kredytów firmowych udzielonych przez członków ZFPF (i OF) wyniosła ponad 475 mln. Jest to wynik o ponad 13% niższy niż w poprzednio analizowanym kwartale (blisko 550 mln). Co wpłynęło na taki efekt? Zdaniem ekspertów ZFPF znaczący wpływ na sytuację, podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, miała pandemia. Firmy w oczekiwaniu na kolejną falę zachorowań obawiały się kolejnych obostrzeń. To wstrzymywało decyzje o nowych inwestycjach.

- Kredyty dla firm były najsłabszym segmentem rynku kredytowego w III kw. Podobnie jak w przypadku pożyczek gotówkowych, w poprzednich okresach obserwowaliśmy tu systematyczną poprawę. Jednak poprzedni kwartał zatrzymał tę tendencję. Przedsiębiorcy woleli wstrzymać się z decyzją o zaciągnięciu dodatkowego finansowania i zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja w zakresie obostrzeń w trakcie jesiennej fali zachorowań – ocenia prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i prezes Expander Advisors.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW FIRMOWYCH (w mln zł)

lp.

Nazwa firmy

II kw. 2021 r.

III kw. 2021 r.

1

mFinanse

248,64

221,91

2

Expander Advisors

124,80

104,83

3

Notus Finanse

70,21

51,04

4

Gold Finance

49,00

46,00

5

Lendi

23,03

31,67

6

OF

34,00

20,00

Razem

549,68

475,45

. Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF i firmę OF
w II kw. 2021 r. i III kw. 2021 r.

- Po udanych dwóch pierwszych kwartałach 2021 r. liczyliśmy na kontynuację tego pozytywnego trendu również w okresie wakacji. Stało się jednak inaczej i w III kw. byliśmy świadkami spadku poziomu sprzedaży kredytów firmowych przez ZFPF i OF o 13% (z 549 mln w II kw. do 475 mln w III kw.). Płynące z rynku informacje dotyczące dobrej kondycji firm i ich chęci dalszego inwestowania w rozwój, pozwalają nam jednak z optymizmem patrzeć na kolejny kwartał – podsumowuje Dominik Skrzycki.

 

[1] Dane za III kw. 2019 i 2020 r. nie zawierają wyników firmy Lendi, która dołączyła do ZFPF-u  w I kw. 2021 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
  Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
  Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
  Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
  Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Minister Buda zapowiada zmianę przepisów
  27 maja 2022 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (realizująca rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"). 17 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany, które uelastycznią "Mieszkanie bez wkładu własnego" - chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego i urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu.
  Ceny mieszkań w Polsce w 2022 roku rosną bardziej niż inflacja
  Metr kwadratowy mieszkania w dużym mieście zdrożał w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15,6%. Tak wynika z najnowszych danych NBP. Czy wojna za naszą wschodnią granicą przyniesie przecenę? Z kilku powodów może być wręcz przeciwnie. Ile kosztują mieszkania w Polsce?