REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?
Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób marzy o własnych czterech kątach, często nie biorąc pod uwagę konsekwencji, jakie niesie ze sobą zakup nieruchomości. W wielu przypadkach najem mieszkania może okazać się bardziej opłacalną opcją, jednak jeśli ma się taką możliwość, warto wziąć pod rozwagę także jego zakup. Eksperci z agencji Nowodworski Estates analizują najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań i podpowiadają, które i kiedy wybrać.

Inwestycja czy użytek własny?

Jednym z najważniejszych czynników decyzyjnych w kwestii mieszkania jest samo jego przeznaczenie. Jeśli planujesz na nim zarabiać, musisz zainwestować. Dopiero kiedy jesteś właścicielem nieruchomości (czy też spłacasz bankowi zaciągnięty kredyt), możesz ją wynajmować i czerpać z tego zyski. Dochodzi do tego także wzrost jej wartości z biegiem czasu.

REKLAMA

Jeżeli potrzebujesz lokalu na własny użytek, nie musisz sięgać głęboko do kieszeni – wystarczy Ci najem. Ta opcja również daje pewne możliwości zarobkowe (w przypadku porozumienia z właścicielem możesz podnajmować mieszkanie), ale nie da się ich porównać z zyskami z wynajmu.

Gotowy na stabilizację?

REKLAMA

Zakup mieszkania to nie tylko korzyści - to także odpowiedzialność. Jeśli zdecydujesz się osiąść na stałe w jednym miejscu, a nieruchomość zechcesz z czasem przekazać swoim dzieciom, kredyt to jak najbardziej uzasadniony pomysł. Podobnie będzie w przypadku traktowania lokalu jako inwestycji – jeżeli masz czas i kompetencje, aby nim zarządzać (lub korzystasz z usług pośrednika), kup mieszkanie na własność.

Co innego, jeśli wciąż przeprowadzasz się poszukując pracy, nie znalazłeś jeszcze swojego miejsca i nie masz głowy do zajmowania się lokalem. Nie daj się wtedy skusić perspektywą „zwiększania własnego majątku zamiast napychania kieszeni obcym”. W tym momencie życia lepszy będzie dla Ciebie najem, zwłaszcza jeśli kupno nieruchomości wiązałoby się z zaciągnięciem kredytu.

Blaski i cienie własnego mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z przejęciem odpowiedzialności za wszelkie naprawy, remonty, przeglądy i kwestie administracyjne. Przeraża Cię perspektywa całej tej organizacji i związanych z nią wydatków? Pozostań przy najmie. Wtedy nie musisz przejmować się niczym – dopóki wywiązujesz się z umowy i nie niszczysz lokalu umyślnie, za wszystkie powyższe kwestie odpowiada jego właściciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, posiadając mieszkanie na własność, tylko od Ciebie zależy, jak będzie ono urządzone. Nie musisz nikogo prosić o pozwolenie na wbicie gwoździa pod obraz czy remont  – ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia... i oczywiście przepisy budowlane.

Na co Cię stać?

Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że wybór pomiędzy zakupem a najmem mieszkania zależy od Twojej sytuacji finansowej. I nie chodzi tu wcale tylko o to, czy bank przyzna Ci kredyt, czy nie. Wkład własny i zdolność kredytowa to jedynie początek. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie stać Cię będzie nie tylko na wieloletnie spłacanie rat, ale i wystarczająco komfortowe życie, a także utrzymanie się przez parę miesięcy w przypadku ewentualnej utraty źródła dochodów. Lepiej pozostać w tej kwestii zabezpieczonym!

Jeśli w celu nabycia nieruchomości nie musisz zaciągać kredytu – możesz spokojnie ją kupić. W tym przypadku to zdecydowanie bardziej opłacalna, a jednocześnie bezpieczna opcja.

Wynajem czy kupno?

Jak zaznaczają specjaliści z agencji nieruchomości Nowodworski Estates, w dłuższej perspektywie zakup mieszkania zawsze będzie bardziej opłacalny niż jego najem. Niemniej – zwłaszcza w przypadku zaciągania kredytu – jest to poważna decyzja, na którą trzeba odpowiednio się przygotować. Dopóki nie pozwala Ci na to sytuacja życiowa czy finanse, lepiej nie robić niczego na siłę i na razie pozostać przy najmowaniu.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA