reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Masz kompostownik? Nie musisz spełniać dodatkowych warunków, aby otrzymać ulgę

Masz kompostownik? Nie musisz spełniać dodatkowych warunków, aby otrzymać ulgę

Gmina nie może ustalić żadnych dodatkowych warunków na skorzystanie ze zwolnienia z części opłaty śmieciowej za kompostowanie. odpadów

RIO w Lublinie uchyliła w całości uchwałę rady gminy Tuczno, która przewidywała częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady, stanowiące odpady komunalne w przydomowym kompostowniku. Rada postanowiła w niej również, że zwolnienie to nie będzie miało zastosowania, jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. 

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Zdaniem RIO wykluczenie ze zwolnienia właścicieli nieruchomości, którzy nie segregują odpadów wykracza poza delegację ustawową wynikającą z art. 6k ust. 4a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r., poz. 2010 z późn. zm.).  Jak wskazała Izba, przepis ten stanowi, że rada gminy w drodze uchwały zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. 

„Literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że rada gminy nie posiada kompetencji do wprowadzania dodatkowych warunków koniecznych do korzystania ze zwolnienia bądź też wskazywania okoliczności skutkujących jego utratą. Regulacje dotyczące utraty prawa do zwolnienia wynikają z art. 6k ust. 4b ustawy, są one wyczerpująco określone i nie ma wśród nich tego, który wymieniony został w uchwale (niesegregowanie odpadów)” – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia RIO.  W ocenie Izby niedopełnienie przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty liczonej według stawki podwyższonej (sankcyjnej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama