| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Projekt garażu

W projekcie garażu należy uwzględnić kilka rzeczy, m. in.

wielkość garażu – ile samochodów będzie musiał pomieścić i czy potrzebujemy dodatkowej strefy gospodarczej. Jeżeli chcemy zbudować garaż dla dwóch samochodów bez uwzględnienia miejsca do przechowywania innych rzeczy, minimalna wymagana powierzchnia garażu powinna wynosić 30m2. Jeśli jednak decydujemy się na strefę gospodarczą, powierzchnia garażu może wzrosnąć nawet do 50m2.

usytuowanie

powiązanie z domem i z ulicą

wygodny wjazd do garażu

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

W fazie projektowania musimy zdecydować, czy garaż ma być wolnostojący, wbudowany w bryłę domu, czy też dostawiony do boku budynku. Warto też przemyśleć kwestię przejścia do części mieszkalnej – czy wejście ma być wewnętrzne, czy zewnętrzne. Jeśli decydujemy się na garaż wbudowany w parter domu, należy upewnić się, że nie uszczupli on nadmiernie powierzchni mieszkalnej. Istotne jest również zagospodarowanie przestrzeni nad garażem, często część mieszkalną i garażową przykrywa się jednym stropem, w takiej sytuacji najczęściej nad garażem aranżuje się strefę nocną domu. Garaż może być niższy niż pomieszczenia mieszkalne parteru, na przeciętny samochód osobowy potrzeba około 2,2 m wysokości.

Najlepszym sposobem na połączenie garażu z częścią mieszkalną jest stworzenie strefy pośredniej, która ogranicza przedostawanie się spalin do wnętrza domu i uwalnianie ciepła z powierzchni mieszkalnej, jeśli garaż nie jest ogrzewany. Projektując garaż należy wziąć pod uwagę także dogodny wjazd.

Zobacz także: Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Usytuowanie garażu

Planując usytuowanie garażu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zagospodarowanie całej posesji. Istotny jest także charakter ulicy, przy której stoi dom. W przypadku ulicy ruchliwej należy garaż umieścić w takim miejscu, aby możliwe było manewrowanie samochodem w obrębie posesji bez konieczności wyjeżdżania na ulicę. Należy zadbać również o utwardzenie dojazdu do garażu i zostawienie na podjeździe wolnej przestrzeni (około 6–7 m2) na dodatkowy samochód lub pojazd gości.

Zobacz także: Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Funkcjonalność

Aby utrzymać samochód w należytym stanie, warto zadbać o miejsce w garażu przeznaczone na środki czystości, narzędzia. Taki miniwarsztat najlepiej jest urządzić w pomieszczeniu oddzielonym od garażu drzwiami. Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodów, ogrzewanie nie jest konieczne, jednak trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, która odprowadzi z garażu opary i spaliny, a także będzie zapobiegać gromadzeniu się wilgoci na ścianach. W garażach ocieplanych najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, w tych nieogrzewanych – wystarczą dwa otwory na przeciwległych ścianach, jeden blisko stropu, drugi natomiast przy podłodze. Posadzka w garażu powinna być odporna na pęknięcia i na zabrudzenia, nie może być śliska.

Zobacz także: Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »