| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Brama garażowa

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu, brama jest głównym elementem frontowej elewacji, warto więc zadbać o jej wgląd, a dokładnie o spójność wyglądu bramy z pozostałymi elementami elewacji. Na rynku dostępne są bramy, drzwi i okna z jednego materiału, zdobione tym samym wzorem i kolorem. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie spójnej kompozycji frontu. Bramy mogą być stalowe lub drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się bramy automatyczne, będące elementem instalacji służącej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Popularne są także bramy segmentowe otwierające się pionowo w górę.

Ważne informacje

1. Według przepisów jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, odległość między wrotami a najbliższą krawędzią okna powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

2. Przewody i urządzenia instalacyjne powinny być montowane pod sufitem nie niżej niż na wysokości 2 m od podłogi.

3. Wysokość garażu najlepiej jest dostosować do wzrostu najwyższego użytkownika i dodać 40 cm wolnej przestrzeni, jednak minimalna wysokość garażu nie powinna być mniejsza niż 2,2 m.

4. Jeśli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, należy zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni. Nachylenie pochylni nie może być większe niż 25%, więc jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Ponadto należy doliczyć odcinek długości co najmniej 0,6 m przed samym wjazdem na wykonanie odwrotnego spadku z garażu do krat wpustowych odwodnienia, aby woda deszczowa nie spływała do garażu.

Zobacz także: Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK