| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne?

Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne?

Niejeden dom i niejedno mieszkanie ma tak niefunkcjonalny rozkład pomieszczeń, że dostęp do nich absolutnie nie odpowiada wymogom współczesnego mieszkania. Dlatego postaram się zaprezentować praktyczne rady i sugestie, aby każdy sam, nawet niemający doświadczenia w projektowaniu spróbował naszkicować odpowiadający mu nowy podział wnętrza.

Realizacja projektu meblowania

Nowy projekt umeblowania realizujemy na tzw. powierzchniach ustawnych, które powstały do naszej dyspozycyjności. Powierzchnie w pomieszczeniach otwartych na siebie można lepiej wykorzystać niż w pomieszczeniach oddzielonych ścianami. Oto przykłady potrzebnych wielkości pomieszczeń:

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Pokój dzienny  (salon)

Pokój dzienny dla powiedzmy czteroosobowej rodziny powinien mieć powierzchnię przynajmniej 18 m2 bez dodatkowego miejsca na spożywanie posiłków lub 20 m2 łącznie z nim. Najmniejsza szerokość pomieszczenia, ze względu na meble do siedzenia, powinna wynosić 360 cm. Na przejścia pomiędzy meblami potrzeba 70 cm.

Jadalnia

Na oddzielną jadalnię należy zarezerwować przynajmniej 9 m2. Stoły do jadalni oferuje się najczęściej w znormalizowanej szerokości 80 cm. Dlatego minimalna szerokość jadalni powinna wynosić 240 cm.

Pokoje

Powierzchnia każdego z pokojów tzw. strefy indywidualnej powinna wynosić od 12 do 14 m2 (pokój dwułóżkowy) i od 8 do 10 m2 (pokój jednołóżkowy). Należy pamiętać, aby np. za drzwiami przewidzieć możliwość umieszczenia szafy na pełną głębokość, czyli 60 cm. Niestety na wielu projektach można zauważyć tę uciążliwą wadę, jaką jest brak miejsca na szafę.

Kuchnia

Kuchnia o minimalnej powierzchni bez miejsca do jedzenia (w gospodarstwach do czterech osób) powinna mieć około 8 m2, a z miejscem do jedzenia, co najmniej 12 m2.

Łazienka

Rozdzielenie łazienki od WC zdecydowanie podwyższa komfort mieszkania. Minimalna łazienka bez WC powinna mieć powierzchnię 4 m2, a łazienka z WC 5 m2. Na oddzielne WC należy przeznaczyć około 1,5 m2.

Zobacz także: Funkcjonalne wykorzystanie energii słonecznej w projekcie

Wnioski

Mieszkania o kilku pokojach o zbliżonej wielkości dają się lepiej dostosować do zmienionych warunków życiowych niż pokoje o bardzo różnej wielkości, co z góry sugeruje ich przeznaczenie. Najkorzystniejszy jest możliwie centralny dostęp do wszystkich pomieszczeń, co ułatwia kontakt i harmonizuje wspólnotę rodzinną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »