| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Obecnie pracownie architektoniczne wychodzą naprzeciw potrzebom rynkowym i proponują potencjalnym klientom tysiące gotowych projektów. Oferują różne rozwiązania estetyczne i technologiczne. Uwzględniają przy tym różne budżety, rozmiary działki i gusty. Wybór projektu należy do nas i nie należy on do najłatwiejszych. Trzeba się zdecydować na konkretną ilość pokoi, wielkość garażu, ale też na to, jaki zastosować typ i kształt dachu. Dach powinien spełniać nie tylko funkcje estetyczne, ale powinien być też dostosowany do warunków panujących w miejscu, w którym będzie nasz dom.

Pokrycie

Istotnym kryterium jest to jaki materiał pokryciowy został przewidziany w projekcie, ponieważ to właśnie w zasadniczy sposób wpływa na trwałość i wygląd dachu. Oprócz tego powinna nas interesować temperatura i poziom hałasu na poddaszu. Jednym z bardziej trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne, mrozoodpornych i długowiecznych materiałów jest m.in. dachówka ceramiczna. Od materiału pokryciowego i odpowiednio użytej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu. Jeśli zależy nam na tym, by latem nie było tam gorąco, a zimą zimno (w zimne dni ciepło ucieka na zewnątrz, zwiększając tym samym koszty ogrzewania), powinniśmy zdecydować się na materiał ciężki, który utrudni przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Takie warunki spełnia ceramika w połączeniu z ociepleniem z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości. Wykonana w ten sposób termoizolacja, zapewnia również izolację akustyczną, która wyciszy odgłos padającego deszczu.

Zobacz także: Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Kształt więźby

W większości projektów jest już określony typ materiału, który zostanie zastosowany do pokrycia dachu. Niektóre typy dachu w znaczny sposób ograniczają wybór pokrycia, tak jest w przypadku dachu płaskiego. Wytyczne zawarte w projekcie obowiązują inwestora i dekarza. Zmiany pokrycia dachowego, w trakcie budowy, nie są możliwe bez zgody architekta lub konstruktora, ponieważ może być konieczna zmiana w konstrukcji więźby. Dotyczy to też innych części, nie możemy dodać np. lukarny czy przedłużyć połaci, nawet o jedną dachówkę. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany, bez konsultacji z architektem, a w trakcie budowy pojawią się błędy, wtedy nie będziemy mogli dochodzić swoich racji w sądzie, ani u ubezpieczyciela.

Zobacz także: Rodzaje dachów

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »