| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Projekt > Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Budżet

Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że koszt inwestycji rośnie wraz z poziomem jej skomplikowania. Mniej kosztuje dach z małą liczbą płaszczyzn, rzadkim występowaniem załamań połaci i niewielką ilością elementów ozdobnych. Z większym kosztem należy się liczyć w przypadku dachu wielopłaszczyznowego, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest większa ilość materiałów niezbędnych do wykończenia kalenicy i koszy. Na zwiększenie kosztu inwestycji wpływają różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna czy wole oko. W czasie ich montażu należy użyć większej ilości materiałów uszczelniających, wiąże się to również z większym nakładem pracy. Ponad to, przy bardziej skomplikowanych projektach trzeba kupić też odpowiednią ilość i właściwy typ akcesoriów wykończeniowych. I tak, na przykład w przypadku wykończenia dachów jednospadowych należy użyć standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. A z drugiej strony, im prostszy projekt, tym mniejszą ilość dachówek specjalnych trzeba będzie użyć, m.in. dachówek skrajnych, dwufalowych, które stosuje się przy zakończeniach krawędzi.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Miejsce położenia

Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Jeśli dom znajduje się w miejscu, w którym będzie narażony na działanie silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu i śniegu. - W takich okolicznościach zaleca się wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią – radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Natomiast, jeśli dom będzie znajdował się blisko lasu, będzie podatny na porastanie mchem, wtedy warto wybrać dachówki angobowane bądź pokryte glazurą, ich gładka powierzchnia pozwala na samoczynne oczyszczanie się dachówek w czasie opadu deszczu.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK