| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna i drzwi > Ciepły montaż okien – na czym polega?

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Ciepły montaż okien to dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Zobacz, dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne?

Adam i Magda Nowiccy budują swój wymarzony dom. Choć niewielki, to jednak własny. Mimo trudnej sytuacji na rynku i tego, że przez 30 lat będą spłacać kredyt, młode małżeństwo jest zadowolone – wreszcie skończy się pomieszkiwanie u rodziców Adama. Po ostatnich dwóch latach, jeszcze lepiej rozumieją powiedzenie „ciasne, ale własne”.

Zobacz także: Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Za kilka tygodni dotrą do ważnego etapu budowy: stan surowy otwarty to najwyższy czas, by podjąć kilka istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór metody montażu okien.  Nowiccy wiedzą już czego nie robić. Powszechnie stosowane w Polsce rozwiązanie, czyli osadzenie okien bez listwy podokiennej i zaizolowanie połączenia okna z murem jedynie przy pomocy piany poliuretanowej jest zwyczajnie złe. Powoduje ciągłe przeciągi (przewiewy) i sprawia, że gdy nad Wisłą mamy mroźny syberyjski wyż, to w wielu domach z powodu niskiej temperatury trzeba chodzić w co najmniej dwóch swetrach. Czasem nawet i w trzech. A i tak jest zimno. Bardzo ważne w montażu okien jest też rozmieszczenie punktów podparcia i kotwienia, co polscy „fachowcy” często robią nieprawidłowo.

Ciepły montaż – na czym polega?

Szukając sposobu na profesjonalny montaż okien Nowiccy zetknęli się z pojęciem „ciepły montaż”. Najprościej można powiedzieć, że jest to zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed czynnikami atmosferycznymi z zewnątrz i wilgotnością z wewnątrz pomieszczenia. Wszystko po to, by zachowała swoje właściwości i nie ulegała degradacji, czyli by działała równie dobrze po latach dwóch, jak i dwunastu. Jednocześnie to metoda zwiększa szczelność całego połączenia, chroniąc budynek przed przemarzaniem, przedmuchami i mostkami termicznymi.

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne? Gdy do tej części ściany swobodny dostęp będzie miało wilgotne powietrze z wewnątrz pomieszczenia, a od zewnątrz przeniknie zimne powietrze, w środku skropli się wilgoć. Osuszenie tego trwa zazwyczaj tak długo, że warstwa izolacji (pianka PU) ulega zniszczeniu i traci swoje właściwości termiczne. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że gdy już raz się zacznie, proces ten będzie się nasilał, ponieważ penetracja zimna i wilgoci będzie rosła w miarę psucia się izolacji.

Ochrona przed wilgocią

Najważniejszą zasadą metody ciepły montaż jest „szczelniej od wewnątrz”.  Ponieważ, tak jak wspomniano wyżej, to właśnie powietrze z pomieszczenia zawiera dużo więcej wody, warstwa ta musi być paroszczelna. Z kolei od zewnątrz stosuje się materiały przepuszczające parę. Takie rozwiązanie umożliwia kontrolowane wietrzenie całej spoiny, nie pozwalając jednocześnie na przenikanie czynników atmosferycznych i wdmuchiwanie zimnego powietrza do warstwy termoizolacyjnej.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK