| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały elewacyjne > Układanie płytek klinkierowych – krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – krok po kroku

Płytki klinkierowe to popularny i trwały materiał wykończeniowy. Klinkier bardzo często wykorzystywany jest do wykańczania elewacji budynku, efekt końcowy najczęściej jest nie do odróżnienia, w porównaniu z murem z cegieł.

Płytki klinkierowe są bardzo często stosowane na elewacjach, zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych renowacji. Klinkier jest też świetnym rozwiązaniem we wnętrzach, – płytki są znacznie cieńsze niż cegła i dzięki temu bardziej praktyczne, jeśli klinkierem chcemy wykończyć np. ścianę lub jej fragment.

Jak układać płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe wewnątrz pomieszczeń układa się tak samo ja na elewacji.

Montaż płytek klinkierowych należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być gładkie i nośne. W pierwszej kolejności należy je oczyścić z kurzu, zabrudzeń oraz innych zbędnych elementów. Następnie, na czystą powierzchnię nanosimy warstwę kleju, przeznaczonego specjalnie do mocowania płytek.

Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Następnie przystępujemy do nakładania płytek. Płytki klinkierowe należy przyklejać zaczynając od naroży. Na narożnikach najlepiej jest stosować specjalne płytki kątowe. Są to specjalne płytki przeznaczone do okładania narożników. Ich wybór zaoszczędzi nam prac związanych  z przycinaniem płytek, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny. Układając płytki poziomymi rzędami, należy zachować odstępy na spoinę, o szerokości ok. 10 mm.

Fugowanie płytek klinkierowych

 Fugowanie możemy rozpocząć, gdy tylko klej się zwiąże. Wszelkie pozostałości po zaprawie usuwamy za pomocą specjalnej szczotki. Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinniśmy odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać. Tylko fachowe ułożenie płytek elewacyjnych jest gwarancją trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

O czym należy pamiętać…

Układanie płytek klinkierowych nie jest trudne, należy jednak pamiętać, że na płytki klinkierowe na elewacji można układać jedynie do określonej wysokości ściany. Wg ogólnie przyjętej zasady płytki klinkierowe przyklejamy do wysokości 7 m, o ile są one montowane bezpośrednio na murze.

W sytuacji, gdy płytki mocujemy na ociepleniu ze styropianu lub wełny, powinniśmy zastosować specjalne zabezpieczenie, po to, by płytki nie odpadły. W tym celu w pierwszej kolejności należy ułożyć na ociepleniu kleju, siatkę zbrojoną i klej. Następnie przystępujemy do kołkowania (5 sztuk na m2). Możnaż kołków wykonujemy przez siatkę, dociskając, w ten sposób klej oraz siatkę zbrojeniową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »