| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Materiały elewacyjne > Ekspresowe zaprawy

Ekspresowe zaprawy

Wiążą się niemal natychmiast po dodaniu wody, są bardzo wytrzymałe. Wodo i mrozoodporne. Drobne i wymagające szybkiej reakcji naprawy wokół domu stają się z nimi naprawdę prostsze.

Doskonale się nadają do różnego rodzaju zamocowań, takich jak bramy garażowe, do montażu rur, wsporników itp.

Grunt to dobre przygotowanie zaprawy. Najważniejsze informacje co do stosowania powinny być podane na opakowaniu, ale zawsze warto pamiętać o kilku zasadach.
Czas zużycia przygotowanej zaprawy, który widnieje na opakowaniu, jest najbardziej optymalny dla temperatury otoczenia wynoszącej 20ºC i wilgotności 60%. Na szczęście większość zapraw możemy już przygotować w temperaturze od 5 do 30oC.
Pamiętajmy jednak, że im zimniej, tym zaprawy wiążą wolniej. Jest to bardzo ważna cecha, np.: gdy tamujemy przeciek. Gdy jest niska temperatura i duża wilgotność powietrza, to wybierzmy zaprawę bardzo szybko wiążącą. Wtedy powinniśmy uniknąć nieprzyjemności.

Przygotowujemy suchą zaprawę lub cement i odmierzoną ilość wody.
Następnie zaprawę lub cement wsypujemy do pojemnika z wodą i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.
Tak przygotowaną masę natychmiast nakładamy na przeznaczone miejsce.
Jeśli mamy większe pęknięcie, powinniśmy wymieszać cement z piaskiem w stosunku 1:1, wydłuży to czas zużycia, ale jest bardziej praktyczne.
Mniejsze ubytki łatamy zaprawą o konsystencji plastycznej (stosunek 3:1) lub o konsystencji ciekłej (stosunek 2:1).
Jeśli przygotowujemy zaprawę szybkowiążącą, użyjmy mniejszej ilości składników. Nie chcemy przecież, żeby zaprawa zaczęła twardnieć już w wiaderku.
Pamiętajmy też, że zaprawę kładzie się „mokre na mokre”, więc jeśli ułożona warstwa zaprawy stwardnieje i wyschnie zanim nałożymy nową, to najlepiej tą suchą warstwę zwilżyć wodą.

Polecamy: Jak wykonywać ściany dwu - i jednowarstwowe

Na koniec warto wspomnieć o pielęgnacji. Producenci zalecają, aby duże ilości nałożonej, wyschniętej zaprawy polać wodą i przykryć folią. Należy chronić ją przed zbyt szybkim przesychaniem, bo to niszczy jej wytrzymałość i powoduje pęknięcia.

Czytaj także: Zastosowanie wyrobów silikatowych

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekspresowe zaprawy wiążą się niemal natychmiast po dodaniu wody, są bardzo wytrzymałe. Wodo i mrozoodporne. Drobne i wymagające szybkiej reakcji naprawy wokół domu stają się z nimi naprawdę prostsze
Ekspresowe zaprawy wiążą się niemal natychmiast po dodaniu wody, są bardzo wytrzymałe. Wodo i mrozoodporne. Drobne i wymagające szybkiej reakcji naprawy wokół domu stają się z nimi naprawdę prostsze

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »