| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty > Prace budowlane przed zimą – Fundamenty

Prace budowlane przed zimą – Fundamenty

Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.

Głębokość posadowienia – jest to odległość między powierzchnią terenu a dolną płaszczyzną fundamentów. W Polsce, w zależności od strefy klimatycznej wynosi od 0,8 do 1,4 m.

Wysadzenie – to zjawisko unoszenia budynku, które jest wynikiem zwiększania się objętości i zmarzniętej wody znajdującej się w gruncie. Nie występuje ono w gruntach przepuszczalnych, takich jak piasek i żwir.

Osiadanie – to zjawisko zagęszczania się oraz wypierania ku górze gruntu obciążonego konstrukcją.

Wykonywanie fundamentów krok po kroku

Punktem wyjścia do prac fundamentowych jest zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu i przygotowanie wykopu na głębokość oraz szerokość zgodną z wytycznymi zawartymi w projekcie. Należy zawsze pamiętać o sprawdzeniu, czy wszystkie materiały spełniają normy oraz wymagania projektu. Beton wykorzystywany przy wylewaniu fundamentów możemy przygotować sami – zwracając szczególną uwagę na właściwy dobór i proporcje składników – lub zatrudnić firmę, która przywozi gotowy beton na miejsce budowy. Wybierając to drugie rozwiązanie możemy być pewni jakości dostarczanego produktu.

Przed rozpoczęciem wylewki należy jeszcze wyrównać podłoże pod ławy oraz zabezpieczyć zbrojenie przed korozją za pomocą warstwy podkładowej z chudego betonu. W przypadku jednorodnych gruntów piaszczystych można go zastąpić podsypką żwirową. Do zalewania ław stosuje się najczęściej beton klasy C16/20, którego zadaniem jest jak najdokładniejsze wypełnienie deskowań i szalunków. Taki beton wymaga również zagęszczenia oraz wyrównania łatą.

Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne betony samozagęszczalne, których specjalne właściwości zapewniają bardzo szczelne otulenie zbrojenia, w wyniku czego cała konstrukcja żelbetowa lepiej pracuje ze zbrojeniem. Cecha ta wpływa również na większą trwałość i wytrzymałość wykonanych fundamentów.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Ponadto, wysoka klasa wodoszczelności (W8) sprawiają, że beton doskonale radzi sobie w niekorzystnych warunkach środowiska. Ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe minimalizuje ryzyko powstawania rys od osiadania budynku oraz późniejszego pękania ścian. Na tym etapie prac należy pamiętać, że niedopuszczalne jest dolewanie wody do mieszanki betonowej, gdyż w konsekwencji prowadzi to do znacznego osłabienia fundamentów. To samo tyczy się wylewania kiedy dno wykopu jest błotniste lub stoi w nim woda. Warto pamiętać, że zabetonowaną ławę trzeba odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu należy ją przykryć folią lub polewać systematycznie wodą przez co najmniej 7 dni, tak aby fundament nabrał optymalnych właściwości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »