reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Zniesienie pozwolenia na budowę

Zniesienie pozwolenia na budowę

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć zgodę na pozwolenie na budowę domu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sąsiednich działek, kiedy ktoś dostrzega nieprawidłowości związane z rozpoczęciem budowy. W jaki sposób możemy wnieść skargę na pozwolenie na budowę? Jakie formalności nas w związku z tym czekają?

Jeśli zdecydujemy się na wniesienie skargi na przebieg robót budowlanych u sąsiada, musimy się liczyć z tym, że zostaniemy poproszeni o bycie stroną postępowania. Tylko wówczas taka skarga będzie miała znaczenie. Bycie stroną postępowania jest zaś możliwe wtedy, gdy nieruchomość planowana na sąsiedniej działce wpłynie w negatywny sposób na stan naszego terenu.

Odwołanie pozwolenia na budowę

Każdy ma dokładnie dwa tygodnie na odwołanie się od pozwolenia na budowę – złożenie skargi. Te czternaście dni obowiązuje od dnia dostarczenia decyzji o pozwoleniu, ale taką decyzję otrzymamy tylko wówczas, gdy jesteśmy uznani za stronę postępowania. Takie odwołanie składamy do urzędu miasta lub gminy, który wydał pozwolenie, a przez niego jednocześnie złożone zostanie ono do wojewody. Urząd ma siedem dni na przekazanie go wojewodzie, a wojewoda trzydzieści dni na rozpatrzenie sprawy.

Argumentacja odwołania

Najważniejsza w odwołaniu się od pozwolenia na budowę jest dobrze skonstruowana argumentacja. Nie istnieją odpowiednie wnioski, które należy wypełnić. W odwołaniu powinniśmy po prostu opisać, dlaczego dany budynek nie może stanąć na określonej działce. Warto przede wszystkim ująć wszystkie błędy w ustaleniach faktycznych lub prawnych urzędu miasta czy gminy i wskazać, jeśli do takich doszło, czyny niezgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli wniesiemy odwołanie od decyzji, budowa zostaje wstrzymana i dopiero gdy odwołanie zostaje rozpatrzone wyciągane są dalsze konsekwencje wobec budującego. Zależy to głównie od decyzji wojewody – może uchylić całkowicie lub częściowo nasze odwołanie, ale ma prawo także przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama