| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Wniosek o przyłączenie do sieci elektrycznej

Wniosek o przyłączenie budynku do sieci elektrycznej należy pobrać w zakładzie energetycznym, do którego będzie przynależał nasz budynek. We wniosku podajemy m.in. swoje dane kontaktowe takie jak adres, telefon czy e-mail; informację jaki obiekt zostanie przyłączony – dom mieszkalny, budynek gospodarczy, budynek użyteczności publicznej; przewidywane zużycie energii na rok i przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii a także moc przyłączeniową danego budynku. Dodatkowo zakład poprosi również o informację o urządzeniach, które mogą zakłócać sieć energetyczną. Po złożeniu wniosku oczekujemy na odpowiedź z zakładu energetycznego. Taka odpowiedź zawiera informacje o miejscu przyłączenia, adresie budynku przyłączanego do sieci, rodzaju przyłącza, o zmianach w sieci jeśli są one konieczne oraz maksymalnych parametrach technicznych urządzeń, które będą przyłączone do sieci. Oczywiście w odpowiedzi pojawi się także informacja o miejscu, gdzie powinniśmy zainstalować układ pomiarowo-rozliczeniowy i dane dotyczące sposobu ochrony sieci – tak, aby uniknąć porażeń.

Przedsiębiorstwo energetyczne musi wydać warunki przyłączenia po maksymalnie 14 dniach od złożenia wniosku. Później podpisuje się stosowną umowę określającą wszystkie warunki, które zostały ustalone.

Rozdzielnica i dodatkowe zabezpieczenia

Rozdzielnica stanowi główny punkt instalacji energetycznej. Dla naszego bezpieczeństwa powinna zawierać zabezpieczenia różnicowoprądowe – wyłączniki odcinające dopływ prądu w razie wszelkich nieprawidłowości np. problemów z izolacją – i zabezpieczenia nadmiaroprądowe – wyłączniki reagujące na przeciążenia albo zwarcia.

Obwody elektryczne

W zależności od tego, gdzie mają się znajdować przewody elektryczne, wybieramy różne z nich. Do pomieszczeń suchych i tylko przejściowo wilgotnych – np. łazienek, stosujemy przewody jednożyłowe w rurkach albo płaskie kable wtynkowe. Wówczas układamy je w tynku lub pod nim. Jeśli zaś przewody mają przebiegać w miejscach wilgotnych, nieotynkowanych lepiej zastosować kable wielożyłowe.

Puszki podtynkowe

Jak sama nazwa wskazuje, puszki montujemy przed położeniem tynku. W zależności od liczby przewodów i ich przekroju dobieramy puszki kwadratowe, okrągłe lub prostokątne.

Od 1.07.2013 roku każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo pobierać energię od dowolnego dostawcy z użyciem sieci przesyłowej należącej do innego podmiotu gospodarczego – to znaczy, że mamy wybór od kogo i za jaką cenę kupujemy energię elektryczną.

Zobacz także: Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Zobacz także: Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Zobacz także: Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK