| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

W jaki sposób poprowadzić drogę dojazdową do posesji? Jaką powinna mieć szerokość? Jakich formalności należy dopełnić, aby ja zbudować? Jedną z ważniejszych kwestii jest dostęp do drogi oraz jej statut. Zobacz poradę.

Prawnie zagwarantowany dojazd

Niestety nie każda działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej. W takim wypadku konieczne jest uzyskanie dostępu do drogi publicznej przez inne nieruchomości. Bez tego działka jest praktyczne bezużyteczna, nie można na niej nic wybudować, spada więc także jej wartość. Taką działkę można kupić  w okazyjnej cenie, jednak przed transakcją należy dobrze przemyśleć swoje dalsze kroki i koszty związane z uzyskaniem dostępu do drogi.

Istnieje kilka sposobów uzyskania dostępu z działki do drogi publicznej:

  • ustanowienie służebności przejazdu
  • kupno na współwłasność wydzielonej drogi dojazdowej
  • zakup działki sąsiedniej, która posiada dostęp do drogi publicznej.

Zobacz także:  Kredyt na budowę domu. Poradnik

Ustanowienie służebności przejazdu

Dostęp do drogi publicznej można uzyskać dzięki ustanowieniu służebności gruntowej. Zgodnie z art. 285 §1 kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości w ten sposób, że właściciel jednej nieruchomości (władnącej) może korzystać w określonym zakresie z drugiej nieruchomości (obciążonej). Służebność gruntowa (w odróżnieniu do służebności osobistej) jest związana z własnością a nie właścicielem i przysługuje każdemu kolejnemu właścicielowi danej nieruchomości. Służebność gruntowa może dotyczyć rożnych kwestii, także przejazdu. Pozwala na długoterminowe rozwiązanie sprawy korzystania z cudzej nieruchomości i uzyskania dostępu do drogi publicznej.

Ustanowienie służebności przejazdu może nastąpić na podstawie umowy pomiędzy obiema stronami. Konieczne jest oświadczenie właściciela nieruchomości obciążanej złożone w formie aktu notarialnego. Właściciele obu nieruchomości powinni u notariusza spisać odpowiednią umowę zawierającą ustalenia dotyczące przebiegu drogi, wysokości wynagrodzenia i jego formy (jednorazowa lub okresowa). Ustanowieniem służebności powinno być również wpisane do ksiąg wieczystych obu nieruchomości, w dziale III kw nieruchomości obciążonej (tej, na której służebność jest ustanowiona), natomiast w dziele I kw nieruchomości władnącej (tej, dla której służebność jest ustanawiana, jako jej usprawnienie).

Zobacz także:  Formalności związane z budową domu, które musimy dopełnić

Droga konieczna

Nie zawsze udaje się ustanowić służebność na drodze porozumienia między obiema stronami. W takim wypadku właścicielowi nieruchomości, która nie ma dostępu do drogi, pozostaje ustanowienie służebności drogi koniecznej na drodze postępowania sądowego. Droga konieczna ustanawiana jest za opłatą dla właściciela nieruchomości, przez którą droga będzie przebiegać. Wysokość tej opłaty ustalana jest na podstawie cen rynkowych, uwzględnia również straty poniesione w związku z ustanowieniem służebności.  Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej należy złożyć do właściwego ze względu na położenie działek sądu rejonowego. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »