| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w szczegółowy sposób określa przeznaczenie danego terenu oraz warunki jego zagospodarowania i możliwej zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania to istotny dokument, w przypadku osób, które zamierzają kupić działkę i wybudować dom.

Co zrobić kiedy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego?

Nie na każdym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego brak pozwala na większą dowolność przy wyborze zabudowy. Z drugiej strony, brak planu może okazać się pułapką. Nie wiadomo bowiem co zostanie w najbliższej przyszłości wybudowane tuż za płotem. Można spróbować się tego dowiedzieć w urzędzie gminy pytając, czy nie zgłoszono w okolicy rozpoczęcia jakiejś inwestycji. Zwykle też gmina ma opracowane studium zagospodarowania, które określa w sposób ogólny charakter przyszłej zabudowy na danym terenie. Na tej podstawie urząd powinien udzielić informacji, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, warto jednak poczekać. Przy braku planu, żeby ustalić co możemy na działce wybudować, trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy, jej wydanie nie zawsze odbywa się szybko i bezboleśnie. Konieczne jest spełnienie warunków, które określa ustawa.

Zobacz także: Formalności związane z budową domu - Porady

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej kupować nieruchomość na terenie objętym planem miejscowym czy też tam, gdzie takiego planu nie ma. Zależy to od planów inwestycyjnych. W przypadku, kiedy zamierza się od razu zacząć budowę i wiadomo co chce się postawić na działce, to lepiej kiedy jest plan, wiadomo bowiem od razu, czy na danej działce  taka inwestycja może powstać. W przypadku, kiedy traktuje się kupowaną działkę jako lokatę kapitału, lepiej kupić taniej działkę na terenie nie objętym planem (rolną)  i samodzielnie ją przekształcić, żeby w przyszłości na niej zarobić.  Jedno jest pewne, jeśli taki plan obowiązuje trzeba mu się dokładnie przyjrzeć, by dowiedzieć się, czy zawarte w nim warunki są zgodne z planami wobec wybranej nieruchomości.

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »