| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Budowa domu a odległości od granicy działki

Budowa domu a odległości od granicy działki

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

W miejscach, w których nie ma miejscowego planu zagospodarowania, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę powinniśmy postarać się w urzędzie gminy/miasta o decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja określać będzie, na podstawie analizy istniejącej w okolicy zabudowy, parametry dotyczące rozbudowywanego domu (powierzchnia zabudowy, wymiary elewacji frontowej, geometria dachu itp).

Zawiadomienie inspektoratu

Gdy pozwolenie na rozbudowę się uprawomocni musimy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (min. na 7 dni przed ich rozpoczęciem). Do powiadomienia musimy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.

Dziennik budowy

Nieodzownym dokumentem jest dziennik budowy, dlatego powinniśmy takowy zakupić jeszcze przed rozpoczęciem robót a następnie zarejestrować go i opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.

Zakończenie rozbudowy

Pamiętajmy, że gdy rozbudowa będzie ukończona musimy o tym powiadomić nadzór budowlany. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu, możemy zacząć użytkować dobudowaną część budynku.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »