| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Formalności > Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Na etapie projektowania domu do zadań projektanta należy: sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych opinii dla zastosowanych rozwiązań projektowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, uzgadnianie dokumentów technicznych.

Zadania projektanta w czasie projektowania

Projekt budowlany musi być zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymaganiami ustawy Prawo budowlane, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Zatem do zadań projektanta należy:

1. zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, jak również specyfiki projektowanego obiektu budowlanego;

2. opracowanie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, którą kierownik budowy uwzględni w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie - zadania kierownika budowy

W czasie trwania budowy

Kiedy budowa jest już rozpoczęta, możesz zwrócić się do projektanta z prośbą o: stwierdzenia zgodności realizacji z projektem, uzgodnienie możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy.

Praca projektanta nie kończy w momencie rozpoczęcia budowy. W czasie jej trwania przysługują projektantowi następujące prawa: wstęp na teren budowy i dokonywanie zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji oraz prawo wstrzymania robót budowlanych jeśli stwierdzi on możliwość pojawienia się zagrożenia lub zauważy niezgodność wykonania z projektem. 

Zobacz także: Co należy do zadań inwestora?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK