| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny > Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Na ekologię stawiają też producenci nowoczesnych technologii. Systemy inteligencji budynkowej pozwalają na zautomatyzowanie działania różnych urządzeń i instalacji oraz wyeliminowanie sytuacji, które narażają nas na straty energii. Na przykład jeśli w pomieszczeniu nikogo nie ma, oświetlenie jest automatycznie wyłączane. Podobnie w przypadku sprzętów, których nikt nie używa. Inteligentny dom nie dopuszcza także do sytuacji takich, jak na przykład jednoczesna praca ogrzewania i klimatyzacji czy ogrzewania pokoju przy otwartym oknie. To wszystko przekłada się na znaczne oszczędności – nawet do 30 proc. energii elektrycznej i do 23 proc. energii cieplnej.  System pozwala także na bieżąco monitorować zużycie energii. – W naszym systemie dane są zbierane i prezentowane w służącym do zarządzania nim interfejsie. Mają postać czytelnych wykresów, co ułatwia analizowanie zużycia prądu w dowolnym okresie. Dzięki temu w prosty sposób można wykryć na przykład, które elementy wyposażenia domu pobierają najwięcej energii lub mogą powodować niepotrzebne straty wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Zobacz także: Dofinansowanie do kredytu na budowę ekologicznego domu

Celem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów jest, by w ciągu najbliższych lat ekologiczne normy stały się powszechnie obowiązującym w budownictwie standardem. Dotyczy to zarówno sektora mieszkaniowego, jak i budynków użyteczności publicznej, w których zastosowanie energooszczędnych rozwiązań również pozwala na znaczne oszczędności. Nic w tym dziwnego, bo – jak wskazują statystyki – w Unii Europejskiej sektor budowlany odpowiada obecnie za ponad 40 proc. łącznego zużycia energii.

Źródło: Fibar Group

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »