| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dach > Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Wybór pokrycia dachowego zależy od bardzo wielu czynników, jak na przykład konstrukcja dachu. Tą decyzję należy podjąć na etapie wyboru projektu domu, ponieważ nie każda konstrukcja może udźwignąć twoje wymarzone pokrycie. Jeśli zdecydujesz się na dachówki, pamiętaj, że to nie tylko tradycyjne formy i kształty. Producenci dachówek ceramicznych i cementowych oferują również szeroką gamę elementów uzupełniających, między innymi:
• Dachówki kalenicowe (gąsiory dachowe) – służą do przykrycia niepłaskich, przecinających się powierzchni dachu, kalenic i naroży – dzięki nim nie przedostaje się woda. W zewnętrznych są pionowe przesłonki do zamykania otworu. Dostępne są też gąsiory potrójne, poczwórne, mające zastosowanie, gdy w jednym miejscu przecinają się więcej niż dwie powierzchnie dachowe.
• Dachówki krawędziowe – skrajne, narożne, przyścienne, podkalenicowe, rynnowe, okapowe, i tym podobne.
• Dachówki z otworami – dachówki wentylacyjne, wietrznikowe, z otworami na anteny, przewody, i tym podobne.
• Dachówki umożliwiające zamocowanie włazów na dach czy wstawianie okien na poddaszu.
• Dachówki przeciwśnieżne z występami, które umożliwiają zapewnienie ochrony przed gwałtownym spadaniem śniegu z dachu lub można na nich zamontować osłony, które zatrzymają śnieg.

• Uszczelki kalenicowe – muszą być wykonywane z tworzywa odpornego na działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Zapewniają odpowiednią wentylację kalenicy. Mają specjalną konstrukcję zachowującą właściwą sztywność korpusu. Strefy boczne przeciwnie - są elastyczne, aby dopasowując się krawędziami do kształtów dachówek, zapobiegać zawilgoceniom, które mogą wynikać z oddziaływania wody opadowej, śniegu itd.
• Taśma uszczelniająco-wentylacyjna grzbietu dachowego – jest zrobiona z wodoszczelnej włókniny, charakteryzującej się dobrymi parametrami wentylacyjnymi, jej wytrzymałość podnosi metalowa siatka, którą jest wzmacniana.
• Elastyczny grzebień – zabezpiecza wlot powietrza przed ptakami lub gryzoniami. Mocuje się go prostopadle do połaci dachu, od strony czoła krokwi.

Na zabezpieczanie dachu przed zsuwającym się śniegiem są dwa sposoby:
• za pomocą elementów, które rozbijają osuwający się śnieg, jak dachówki przeciwśnieżne.
Zatrzymują śnieg na dachu i nie dopuszczają do jego nagłego osunięcia. Jeżeli są właściwie rozmieszczone, śnieg przylega do połaci dachu, a gdy jest odwilż topnieje pomału;
• za pomocą elementów zatrzymujących śnieg, jak specjalne drabinki, płotki i belki.
Stosuje się je na bardzo stromych dachach. Warto o tym pamiętać przed budową dachu, bo najłatwiej zamontować je w trakcie układania pokrycia. Na gotowym dachu będzie to bardziej skomplikowane.

Akcesoria dachowe to szeroka gama produktów. Różnią się, poza zastosowaniem, również materiałem z którego są wykonane, bowiem materiał ten musi być dostosowany do głównego pokrycia dachowego. Są to elementy, których wagi nie należy bagatelizować. Ich brak może skutkować szybkim niszczeniem dachu, a nawet zagrożeniem życia osób pod nim przechodzących.

Układanie pokrycia dachowego, a więc i elementów dodatkowych warto powierzyć specjalistycznej firmie. Jest to szczególnie istotne ze względu na niebezpieczeństwo pracy na wysokości oraz konieczność bezbłędnego wykonania pracy. Nawet przy poprawnie położonym pokryciu, może wystąpić problem z „nieszczelnością dachu”, jeśli dodatkowe akcesoria nie zostaną zamontowane prawidłowo.
Zaletą zatrudnienia specjalistów jest również to, iż na ogół udzielają oni gwarancji na swoje usługi.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne
Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK