REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Szklane elementy w budynkach mieszkalnych/ fot. Fotolia
Szklane elementy w budynkach mieszkalnych/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szkło stanowi istotny element urozmaicający elewację budynków mieszkalnych. Jest to jednak nie tylko kwestia estetyczna – także ekologiczna, ekonomiczna i – co bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników budynku – decydująca o ilości światła w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jeśli przyjrzymy się współcześnie projektowanym budynkom mieszkalnym, możemy dostrzec pewną tendencję do wkomponowywania w bryłę elementów konstrukcyjnych wytworzonych ze szkła. Okna o wymiarze obejmującym całą wysokość mieszkania, drzwi wejściowe, loggie przeszklone na całej swojej wysokości niewątpliwie poprawiają estetykę budynku, dodając mu wizualnej lekkości i urozmaicając jego wygląd.

REKLAMA

Obecne technologie pozwalają tak dobrać parametry szkła zastosowanego w budownictwie, aby spełniało ono wszelkie wymogi wytrzymałościowe pomimo dużych powierzchni, na jakich zostaje zastosowane.

Polacy chcą więcej światła

REKLAMA

Niezwykle istotnym argumentem, przemawiającym za zwiększaniem szklanych połaci w projektowanych obecnie budynkach mieszkalnych, jest lepsze doświetlenie pomieszczeń. Szerokość geograficzna, na jakiej położona jest Polska, powoduje, że każdy promień światła dziennego wpadający do mieszkań jest na wagę złota, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych.

Polacy chętnie rozważają kupno nieruchomości, które są dobrze doświetlone i charakteryzują się rozkładem tzw. „obustronnym”, gdzie pokoje zlokalizowane są po swoich przeciwległych stronach. Nie zawsze jednak warunki projektowe pozwalają na stworzenie dużej liczby takich lokali, dlatego tym bardziej istotne wydaje się stworzenie odpowiednio doświetlonych mieszkań przy użyciu przeszkleń.

Szklane elementy przepuszczają więcej ciepła

Szklane elementy stosowane w budownictwie mieszkaniowym jednakże mają tę cechę, że ich przenikalność cieplna jest większa niż w przypadku elementów murowanych. Wielkość ta określa stratę ciepła, które przechodzi z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, i należy się z nią zawsze liczyć, gdy przychodzi do kwestii ekonomicznych związanych z użytkowaniem budynku. Zbyt duże powierzchnie szklane, w jakie wyposażony jest budynek mieszkalny, powodują poważne straty ciepła, a co za tym idzie - wzrost kosztów eksploatacji mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W klimacie umiarkowanym wzrost tych kosztów bywa znaczący i nie można go lekceważyć, dlatego bardzo ważne jest stosowanie przeszkleń o odpowiednich parametrach technicznych oraz zadbanie o dobrze zaprojektowane systemy grzewcze, których wydajność zniweluje przynajmniej w większości przewidywane straty ciepła.

Widać zatem, jak ważne przy zastosowaniu szkła w budownictwie mieszkaniowym są przede wszystkim odpowiednie proporcje, w jakich ten materiał zostanie użyty. Nadmiar przeszkleń prowadzi do dużych strat ciepła, a więc – wzrostu kosztów eksploatacji lokali, zaś ich niedobór to często skazanie mieszkańców budynku na ustawiczne niedobory naturalnego światła.

Bardzo dobrym przykładem zrównoważonego zastosowania szklanych elementów jest warszawska inwestycja przy ul. Bobrowieckiej 10 (zrealizowana przez Spectra Development), gdzie ilość elementów szklanych jest zoptymalizowana, co pomaga godzić kwestie ekonomiczne z dobrym doświetleniem pomieszczeń w lokalach mieszkalnych, a dodatkowo wpływa na wysoką estetykę całej inwestycji.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Grupa Emmerson S.A.

Strefynieruchomosci.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA