REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien być usytuowany dom na działce?

HomeKONCEPT
Jak powinien być usytuowany dom na działce? /Fotolia
Jak powinien być usytuowany dom na działce? /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku planowanej budowy domu na działce jedną z najważniejszych rzeczy jest właściwe usytuowanie go względem stron świata. Szczególnie istotna jest prawidłowa lokalizacja salonu, który przez większą część dnia powinien być dobrze nasłoneczniony. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom na działce?

REKLAMA

Najbardziej pożądana działka

Aby zapewnić mieszkańcom komfort, wszystkie pomieszczenia w domu powinny być optymalnie nasłonecznione. Pozwoli to uzyskać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku w ciągu całego roku. Za idealną działkę uważa się tę z wjazdem usytuowanym od strony północnej.

Strefę dzienną, a więc jadalnię i salon lokalizuje się od południowego zachodu, tak aby wykorzystać naturalną energię słoneczną, która ogrzeje i odpowiednio doświetli wnętrze. Natomiast pomieszczenia takie jak, łazienka, kuchnia, garaż, klatka schodowa czy pomieszczenia techniczne mogą znajdować się od północy lub północnego zachodu, w zacienionej części domu, gdyż nie wymagają intensywnego dopływu promieni słonecznych.

- Atutem takiego rozwiązania jest nie tylko prawidłowe doświetlenie pomieszczeń, ale też odizolowanie od hałasu dobiegającego z ulicy, co również ma wpływ na komfort życia mieszkańców - zwraca uwagę Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Działka z wjazdem od strony północnej jest najkorzystniejsza, dlatego wybór projektów katalogowych jest w tym przypadku niezwykle bogaty - dodaje.

Dom z wjazdem od południa

REKLAMA

Pod względem wizualnym dom zlokalizowany na parceli z wjazdem od południa, nie różni się od tego położonego na działce północnej. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii m.in. różnice w nasłonecznieniu pomieszczeń, które wynikają z jego południowej lokalizacji. Najlepiej, gdy salon znajduje się obok wejścia do budynku, tak aby docierało do niego jak najwięcej światła słonecznego. Taras wypoczynkowy powinien być zlokalizowany przed domem lub na jego bocznej, nasłonecznionej stronie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku działki południowej ważna jest nie tylko jej szerokość, ale też głębokość. Dlatego dla zachowania prywatności, warto oddalić dom jak najdalej od drogi i urządzić w części frontowej reprezentacyjny ogród, gdyż to właśnie tutaj będzie toczyła się większa część życia rodzinnego. Poza tym takie położenie sprawia, że dom zyskuje na atrakcyjności.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

W sytuacji, gdy działka nie jest wystarczająco głęboka, rozwiązaniem może być osłaniające ogrodzenie, żywopłot lub gęste obsadzenie terenu przy ogrodzeniu wysokimi krzewami.

- Niektórzy inwestorzy uważają, że takie działki przysparzają wielu problemów. Tymczasem pracownie przygotowują specjalne kolekcje projektów, dedykowane parcelom z wjazdem od południa, które pod względem wizualnym i funkcjonalnym nie odbiegają od innych domów katalogowych  - twierdzi Marcin Śniegowski. - Oprócz tego istnieje możliwość adaptacji wybranych projektów dostosowanych do działek z wjazdem od północy - zamieniając miejscami kuchnię z salonem - dodaje.


Właściwe zagospodarowanie działki

REKLAMA

Planując usytuowanie domu, należy przemyśleć aranżację całej przestrzeni działki, a więc to, gdzie będzie znajdował się ogród, taras, ewentualnie garaż wolnostojący, pomieszczenia gospodarcze oraz alejki, podjazdy czy wiata śmietnikowa.

- Odpowiednie zagospodarowanie terenu przesądza o wyglądzie całej posesji - mówi właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy budynkiem a granicami działki. Standardowo odległość ta wynosi 4 m, gdy ściana ma otwory okienne lub drzwiowe, a 3 m, gdy ich nie posiada - dodaje.

Odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata oraz jej optymalne zagospodarowanie wpływa na komfort życia mieszkańców. Przy wyborze projektu, warto skorzystać z pomocy pracowni, która dobierze go do specyfiki działki oraz pomoże zaaranżować otoczenie domu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA