REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017
Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

REKLAMA

Jak pokazują dane gromadzone przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w pierwszym półroczu br. wydano ponad 37 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To o prawie 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Najwięcej osób decyduje się na ten krok w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim, a najmniej w opolskim. Realizacje inwestycji ruszają najczęściej wiosną, aby mogły zakończyć się przed nadejściem kolejnej zimy. Średni czas podstawowych prac do osiągnięcia stanu zamkniętego wynosi od 3 do 6 miesięcy, ale warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi opóźnieniami. Dlatego, żeby wystartować np. w marcu, ostatnim momentem na planowanie przedsięwzięcia jest jesień.

REKLAMA

- Do głównych formalności w zakresie planowania należy zaliczyć wykonanie jak najbardziej dokładnego kosztorysu pod wybrany projekt oraz znalezienie wykonawcy. Biorąc pod uwagę, że firmy budowlane mają terminy zarezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, jesień to naprawdę ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań. W porównaniu z pozostałymi miesiącami to w październiku i listopadzie otrzymujemy najwięcej zapytań o kosztorys – niekiedy nawet o 40% więcej niż w innych miesiącach – wskazuje Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do precyzyjnej wyceny budowy domu.

Kosztorys najważniejszym dokumentem?

REKLAMA

Budowa domu jest procesem złożonym z wielu etapów, na które składają się m.in. stworzenie budżetu i planu działań, wybór wykonawcy czy formalności urzędowe. Kluczem do powodzenia inwestycji jest szczegółowy kosztorys, którego przygotowanie powinno być jedną z pierwszych czynności na etapie planowania. Dlaczego jest tak istotny? Pozwala nie tylko przewidzieć skalę wydatków, ale - co ważniejsze - jest podstawą do negocjacji z wykonawcami, czego konsekwencją jest wybór optymalnej oferty. Nie wspominając już o tym, że dla osób planujących kredytowanie inwestycji stanowi podstawę do prowadzenia rozmów z bankiem.

Profesjonalnie przygotowany kosztorys uwzględnia wszystkie czynności oraz działania, które wiążą się z procesem budowy domu. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie zakresu prac powierzonych wykonawcy oraz wcześniejsze skompletowanie niezbędnych materiałów budowlanych oraz sprzętów.

- Zawsze należy przygotować się na to, że końcowy koszt budowy domu będzie różnił się od planowanego. Jednak w przypadku precyzyjnego kosztorysu poziom tej różnicy nie powinien być większy niż 5-10%, która wynika z czynników niemożliwych do przewidzenia na etapie planowania. To np. wahania cen materiałów budowlanych czy utrudnienia związane z nieprzewidywalnymi sytuacjami podczas robót ziemnych lub warunkami atmosferycznymi. Na rynku można obecnie znaleźć rozwiązania, które umożliwiają stworzenie kompleksowego kosztorysu osobom bez specjalistycznej wiedzy - mówi Tomasz Skrobun z Estimatin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Precyzyjnie przygotowany kosztorys pozwala uniezależnić się od nie zawsze uczciwych wykonawców. Zaniżają oni ceny swoich usług nie informując klienta o wszystkich kosztach, które należy ponieść. Powoduje to wybór oferty z pozoru najkorzystniejszej, co często skutkuje potrzebą zmierzenia się później z nieprzewidzianymi wydatkami potrafiącymi radykalnie zwiększyć budżet oraz generującymi kolizje między uczestnikami procesu nieraz kończące się postępowaniami sądowymi. Proces budowy to trudne przedsięwzięcie, dlatego w fazie startowej należy przygotować się do niego rzetelnie.

Źródło: Estimatin

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA