Relacja inwestor – architekt w budownictwie mieszkaniowym wczoraj i dziś [WYWIAD]
Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych założeń wielorodzinnych, opowiada architekt Bogdan Kulczyński z renomowanej warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, działającej na rynku od początku lat 90. »
Skład objętościowy zapraw gipsowo-wapiennych
Zaprawy gipsowo-wapienne są mieszaniną spiowa gipsowego i wapiennego oraz wody i piasku. Składniki zapraw gipsowo-wapiennych powinny być mieszane mechanicznie w odpowiedniej kolejności: zaczynając od odmierzenia właściwej ilości wody, następnie piasku, wapna i gipsu. Składniki należy dodawać przy ciągłym ruchu mieszarki. »
Drzwi - wizerunek estetyczny cz. I
Aktualizacja: 30.06.2011
Wejście do wnętrza każdej zamkniętej przestrzeni, jaką stanowi dom, mieszkanie, pokój czy obiekt użyteczności publicznej, ma duże znaczenie w budowaniu jego wizerunku estetycznego. Połączenie funkcjonalności, trwałości i pięknej formy, może nam zapewnić odpowiedni projekt drzwi, ciekawe, precyzyjne ich wykończenie i wybór właściwego wzoru. »
Wnętrze przytulne wzrokowo i słuchowo – sposoby likwidacji pogłosu
Aktualizacja: 04.10.2012
Pogłos to zjawisko, które wynika z odbicia fali dźwiękowej od płaszczyzn pomieszczenia i które w rezultacie stanowi hałas zakłócający odpowiedni odbiór przekazu dźwiękowego. Teoretycznie, w pomieszczeniu, w którym nie występują straty przy odbiciu dźwięku od przeszkód, dźwięk mógłby trwać nieskończenie długo. Jednakże w warunkach domowych odbity dźwięk zakłóca nowo powstały lub wzmacnia go. »
Akustyka w architekturze wnętrz
Aktualizacja: 02.10.2012
Architektura przestrzeni domowej jest nierozerwalnie związana z akustyką. Układ funkcjonalny, kubatura wnętrza oraz materiały zastosowane na podłodze, ścianach i suficie mają ogromny wpływ na sposób rozchodzenia się fali dźwiękowej, a tym samym na akustykę przestrzeni. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”