reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dbać o elewację? Poradnik

Jak dbać o elewację? Poradnik

Pielęgnacja elewacji to jedna z czynności, o której muszą pamiętać właściciele domów jednorodzinnych. Budowa domu to nie łatwe zadanie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był zadbany, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o dom z zewnątrz.

Fot. ARSANIT

Gruntowne porządki - stały element wiosennych rytuałów. Dokładne posprzątanie kurzu, wypucowanie podłóg czy remanent w naszej kanciapie, to niektóre z czynności, które pozwalają, aby dom zyskał nowego blasku. Okazuje się jednak, że z zewnątrz potrzebuje on równie dużej uwagi. O czym więc należy pamiętać? Sprawdźmy przede wszystkim ściany, którym może grozić korozja biologiczna. Wstępne oględziny jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie.

Zobacz także: Czy ściany prefabrykowane są lepsze niż tradycyjne?

Zielony tynk

Miejscem najbardziej narażonym na uszkodzenia jest wierzchnia warstwa elewacji, czyli tynk.

Na powierzchni, która została pokryta wyprawą tynkarską o małej paroprzepuszczalności, mogą po pewnym czasie zacząć pojawiać się przebarwienia. Jeżeli mają one zielonkawy kolor, najprawdopodobniej wdała się korozja biologiczna, wywołana działaniem żywych organizmów, takich jak: glony, pleśnie czy grzyby opowiada Radosław Marciniec, technolog firmy ARSANIT. Skąd się one biorą?

Fot. ARSANIT

Stopień zagrożenia rozwojem korozji biologicznej jest uzależniony od miejsca, w którym znajduje się nasz dom. Im bliżej terenów zielonych czy zbiorników wodnych, tym łatwiej o pojawienie się niepożądanych naleciałości. Ta zależność związana jest z wysokim poziomem wilgoci panującym w powietrzu oraz z mikroorganizmami, które z łatwością rozmnażają się w takich warunkach. Aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni, warto już na etapie prac budowlanych sięgnąć po wysokiej jakości tynki, które przeciwdziałają takim problemom i co ważne, są również odporne na czynniki atmosferyczne.

Zobacz także:  Koszt malowania elewacji

Czyszczenie i ochrona

Dobrej jakości preparaty nie zwalniają nas jednak z regularnego mycia elewacji. Najlepiej takie prace wykonywać myjką nisko-ciśnieniową, która zapewni gruntowne oczyszczenie powierzchni. Sprawdzajmy również, czy rynny są w dobrym stanie i czy woda, ściekając z dachu, nie zatrzymuje się na warstwie tynku. To bowiem może mieć również wpływ na rozwój wilgoci oraz powstawanie wykwitów.

Tak więc periodyczny „przegląd” zewnętrznych ścian budynku ma szansę uchronić nasz dom przed „nieproszonymi gośćmi”. Jeżeli jednak problem korozji już wystąpił, należy niezwłocznie przystąpić do działania.

- Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie elewacji wodą pod ciśnieniem. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy specjalny preparat zwalczający powstałe glony, pleśnie i grzyby. Dalej należy zagruntować ścianę, a w ostatniej kolejności przejść do prac malarskich.opowiada Radosław Marciniec. W takich przypadkach zaleca się stosowanie farb silikonowych, które charakteryzują się właściwościami samoczyszczącymi oraz produktów, które w swoim składzie zawierają biocydy typu in can oraz in film, zapewniające dodatkową ochronę elewacji budynku.

Wiosna to czas odświeżania i wielkich porządków. Zadbajmy więc w tym roku nie tylko o nieskazitelną czystość naszych wnętrz. Sprawmy również, aby nasz dom lśnił z zewnątrz.

Źródło: ARSANIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama