reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Działka z defektem

Działka z defektem

Kupując działkę pod budowę domu, ponosimy pewne ryzyko, nieruchomość może być bowiem obarczona wadami. W przypadku niechcianych, ale widocznych gołym okiem obiektów z góry możemy spodziewać się problemów. Co innego, gdy działka ma ukryte defekty.

Słupy energetyczne, przewody, stare drzewa lub rudera – wszystkie te elementy mogą utrudnić albo nawet uniemożliwić odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Czasami, widząc takie obiekty, lepiej zrezygnować z zakupu działki. Szczególnie trudne do usunięcia mogą okazać się słupy lub przewody. W przypadku tych drugich sytuacja nie musi od razu być jasna, przewody mogą znajdować się pod ziemią. - Zanim kupimy działkę wcześniej dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie kryją się niespodzianki. Takie informacje otrzymamy w zakładzie uzgodnień dokumentacji działającym przy starostwie lub w zakładach, do których należą sieci uzbrojenia – podpowiada Mikołaj Bykowski z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty domów. Gdy o przewodach przebiegających pod ziemią dowiemy się już po fakcie, czyli po dokonaniu zakupu, możemy starać się o ich przeniesienie w inne miejsce lub o wynagrodzenie za korzystanie z gruntu. Swoich praw możemy dochodzić przed sądem, trzeba jednak liczyć się z tym, że sprawa będzie ciągnąć się latami.

Zobacz także:  Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Drzewo i rudera do usunięcia

Budowę domu lub urządzenie ogrodu może utrudnić także drzewo. Aby je usunąć, trzeba złożyć odpowiedni wniosek u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Od tego obowiązku istnieją pewne wyjątki; dotyczą m.in. drzew i krzewów owocowych, a także młodych okazów, których wiek nie przekracza 30 lat. Zgoda na wycinkę może zostać uwarunkowana obowiązkiem przesadzenia drzew w inne miejsce.

Z kolei jeśli kupimy działkę z budynkiem, którego nie zamierzamy wykorzystywać, jest nam zbędny, to prędzej czy później zaczniemy przymierzyć się do jego rozbiórki. Nie można tego jednak zrobić ot tak sobie. Najpierw należy dopełnić formalności, które pozwolą na zgodne z prawem usunięcie budynku. Uzyskanie pozwolenia z urzędu gminy lub starostwa będzie konieczne, jeśli obiekt jest zabytkowy lub jeśli jego wysokość wynosi co najmniej 8 m i od granicy dzieli go odległość nie mniejsza niż połowa jego wysokości. W pozostałych sytuacjach wystarczy samo zgłoszenie rozbiórki wraz z opisem zakresu oraz sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych wraz ze szkicem usytuowania budynku.

Zobacz także:  Służebność przesyłu - czy opłaca sie kupować działkę z rurociągiem?

Rękojmia

Kupując działkę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nasze interesy są chronione zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Zgodnie z nimi sprzedawca odpowiada wobec kupującego za wady fizyczne i prawne gruntu. Jeśli okaże się, że działka ma ukryte wady fizyczne (nie nadaje się do zabudowy np.  ze względu na urządzenia podziemne) lub wady prawne (jest obciążona prawami osób trzecich), to jej nowy właściciel może żądać obniżenia ceny, odstąpienia od umowy lub naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie pięciu lat od zakupu, a za wady prawne – po roku od momentu, kiedy kupujący dowiedział się o ich istnieniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Źródło:

INFOR
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama