reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Szybkie i tanie domy szkieletowe

Szybkie i tanie domy szkieletowe

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

Polacy z trudem przekonują się do domów szkieletowych. W powszechnym odbiorze uchodzą one za mniej solidne od tradycyjnego budownictwa murowanego. Nie raz słyszy się, że są „nie na nasz klimat”. Tego rodzaju opinie mogą dziwić tym bardziej, że przecież budynki szkieletowe od lat doskonale sprawdzają się w nie mniej wymagającym klimacie Kanady czy Skandynawii. Dlaczego więc w Polsce są wciąż niedoceniane? Na reputacji domów szkieletowych zaciążyły błędy, jakie popełniano w latach 90., gdy technologia szkieletowa na dobre zawitała do Polski. Nagły boom niestety nie szedł w parze z wiedzą i doświadczeniem ekip budowlanych, wiele do życzenia pozostawiała także jakość drewna, które wykorzystywano do stawiania domów. Szybko więc okazało się, że realizowane budynki są obarczone błędami i w efekcie przylgnęła do nich łatka nietrwałych, kłopotliwych w eksploatacji i wymagających licznych napraw.

Zobacz także: Dział - PROJEKT

Mity i fakty

Po przeszło dwóch dekadach od tych trudnych początków sytuacja na rynku znacząco zmieniła się.

- W bazie gotowych projektów jest wiele interesujących propozycji domów szkieletowych, są firmy wykonawcze, które wyspecjalizowały się w tej technologii, nie brakuje też odpowiednio przygotowanego drewna budowlanego. A mimo to domy szkieletowe wciąż stanowią jedynie margines w budownictwie jednorodzinnym mówi Przemysław Klein z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty domów.

Zobacz także: Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Jednym z powodów tego stanu rzeczy są utrwalone po dziś dzień mity z lat 90. A tymczasem dom szkieletowy to idealny pomysł dla inwestorów, którzy jak najszybciej chcieliby zamieszkać w nowym lokum. Powstaje nawet pięć razy szybciej niż budynek murowany. W tym przypadku do minimum są ograniczone prace mokre, budowa może więc być prowadzona niezależnie od pogody, nawet zimą. Budynki szkieletowe wyróżniają się przy tym niewielką grubością ścian. W rezultacie obiekt wykonany w technologii szkieletowej posiada powierzchnię użytkową o około 10% większą niż identyczny dom murowany. Co przekłada się na niższe koszty budowy. Często słyszy się o dokuczliwej akustyce w domach szkieletowych. Ale to także efekt popełnianych błędów. Prawidłowo wykonany „kanadyjczyk” jest równie cichy jak jego murowany odpowiednik. Dodatkowo drewniany dom szkieletowy zapewnia korzystny mikroklimat, charakterystyczny dla budynków wykonanych z naturalnego, ekologicznego materiału. Lekka konstrukcja stwarza przy tym lepsze warunki dla ewentualnej rozbudowy, łatwiejsze jest także rozmieszczenie instalacji. Nic, tylko budować, a potem wygodnie mieszkać.

Zobacz także: Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tooba.pl
Tooba.pl

Tooba.pl
Tooba.pl

Tooba.pl
Tooba.pl

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama