Relacja inwestor – architekt w budownictwie mieszkaniowym wczoraj i dziś [WYWIAD]
Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych założeń wielorodzinnych, opowiada architekt Bogdan Kulczyński z renomowanej warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, działającej na rynku od początku lat 90. »
Skład objętościowy zapraw gipsowo-wapiennych
Zaprawy gipsowo-wapienne są mieszaniną spiowa gipsowego i wapiennego oraz wody i piasku. Składniki zapraw gipsowo-wapiennych powinny być mieszane mechanicznie w odpowiedniej kolejności: zaczynając od odmierzenia właściwej ilości wody, następnie piasku, wapna i gipsu. Składniki należy dodawać przy ciągłym ruchu mieszarki. »
Aktualizacja: 24.01.2011
Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej. »
Aktualizacja: 26.01.2011
Tynki cienkowarstwowe stanowią ostatnią warstwę bezspoinowych systemów ocieplania metodą lekką mokrą. »
Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?
Aktualizacja: 21.07.2011
Od 1 stycznia 2009 r. na podstawie ustawy z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U Nr 191, poz. 1373) świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku ulega zmianie jego charakterystyka energetyczna. »
Aktualizacja: 18.08.2011
Rozdział drugi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa rodzaje dróg, które umożliwiają dojazd do miejsca budowy. »
Jak usytuować budynek na działce?
Aktualizacja: 18.08.2011
Odległości budynku usytuowanego na działce są określone w specjalnych rozporządzeniach. Odległość budynku od granicy działki, jeśli ściana posiada gzymsy, okapy lub balkony, powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m. »
Usytuowanie budynku na działce
Aktualizacja: 18.08.2011
Usytuowanie budynku na działce budowlanej szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. »
Aktualizacja: 18.08.2011
Przygotowanie placu budowy różni się w znacznym stopniu od zagospodarowania terenu budowy. O ile zagospodarowanie łączy się z umiejscowieniem poszczególnych elementów budowy i zabezpieczeniem jej terenu przed wstępem osób niepowołanych, o tyle przygotowanie dotyczy dostarczenia na teren budowy potrzebnych mediów. »
Aktualizacja: 18.08.2011
Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować. »
Zakłócenia realizacji robót budowlanych
Aktualizacja: 18.08.2011
Planowany czas budowy domu może ulec zmianie pod wpływem określonych czynników, do których należą: warunki atmosferyczne, przepływ pracowników, trudności w zaopatrzeniu budowy w sprzęt, prefabrykaty, półfabrykaty i materiały budowlane, awarie sprzętu technicznego. »
Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy
Aktualizacja: 29.12.2011
Jednym z głównych zadań kierownika budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom zatrudnionym przy budowie domu. »
Kto jest kim na budowie – zadania projektanta
Aktualizacja: 18.08.2011
Na etapie projektowania domu do zadań projektanta należy: sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych opinii dla zastosowanych rozwiązań projektowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, uzgadnianie dokumentów technicznych. »
Czym się kierować budując dom?
Aktualizacja: 23.11.2011
Z punktu widzenia przyszłego użytkownika domu jest sprawą oczywistą, że decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji. Ale oprócz tych subiektywnych kryteriów istnieją również kryteria obiektywne-prawne. »
Aktualizacja: 21.07.2011
Podjęliście już decyzję o budowaniu domu, teraz musicie wybrać miejsce, w którym będzie Wam się dobrze mieszkało. Przecież przewaga domu nad mieszkaniem w bloku polega głównie na większej swobodzie użytkowania, bliskości terenów zielonych i znacznie większej przestrzeni. »
Dokładam do windy a mieszkam na parterze
Aktualizacja: 12.02.2014
Dlaczego muszę dokładać się do windy mieszkając na parterze? Jak wskazuje Ustawa o własności lokali, do obowiązków właścicieli lokali należy utrzymanie nieruchomości wspólnej. Można do nich zaliczyć m. in. obowiązek uiszczania opłat na antenę zbiorczą czy windę. Ustawa nie przewiduje możliwości obniżenia opłat za windę jeżeli mieszkamy na parterze. W mniejszych wspólnotach mieszkaniowych zależy to jednak od ustaleń między właścicielami lokali. »
Drzwi - wizerunek estetyczny cz. II
Aktualizacja: 30.06.2011
Stylistyka i wykończenie drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza. Forma drzwi bywa zróżnicowana i dostosowana do wnętrz, w jakich występują oraz jakie pomieszczenia oddzielają. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”
Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »