REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd dachu po zimie. Poradnik

 StukPuk.pl
Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

REKLAMA

Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.

REKLAMA

Dach i orynnowanie warto kontrolować ze stałą regularnością, zarówno przed jak i po zimie. Zwłaszcza po okresie zimowym, warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku, zima to bowiem okres, który może w znacznym stopniu wpłynąć na stan naszego budynku i jego otoczenia.

Jak najbardziej zalecane jest zrobienie kompleksowego przeglądu już po pierwszym sezonie zimowym od założenia dachu. Budynek pracuje, a wraz z nim dach, więc po pierwszej zimie najszybciej możemy wychwycić ewentualne problemy lub niedoróbki dekarskie i właściwie przygotować się do ich usunięciamówi Jacek Grabarczyk, ekspert budowlany z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl.

Zobacz: 8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Przegląd dachu powinien się tyczyć jego pokrycia oraz kontroli całej konstrukcji dachu. Trzeba również zwrócić uwagę na to w jakim stanie są kalenice, naroża dachu, a także wystające elementy takie jak gąsiory oraz miejsca, w których łączą się poszczególne połacie dachu. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto poprosić o pomoc w sprawdzeniu dachu – fachowca. Osoba dysponująca większą wiedzą i doświadczeniem na pewno zrobi to w sposób profesjonalny i fachowy. Na pewno też  zauważy więcej niż my, a ponadto będzie wiedziała, na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę, gdzie mogą pojawić się ewentualne problemy, a także w którym miejscu szukać potencjalnych uszkodzeń, o których my nawet byśmy nie pomyśleli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Śnieg na dachu budynków wielkopowierzchniowych. Kto powinien się nim zająć?

Uszkodzenia dachowe, a rodzaj pokrycia dachowego

Dach z papy

Kiedy dach pokryty jest papą należy sprawdzić, czy w pokryciu dachowym nie występują dziury lub deformacje. Jeśli na dachu znajdują się dachówki, należy sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone przez mróz, czy nie są popękane oraz czy  nie mają mechanicznych uszkodzeń.

Dach pokryty blachodachówką

W sytuacji, kiedy mamy dach pokryty blachodachówką powinniśmy sprawdzić czy blacha nie rdzewieje oraz czy nie pojawiły się na niej perforacje. Sprawdźmy również czy łączenia pomiędzy arkuszami są szczelne, a także czy nie pojawiły się odkształcenia. Punktami, które wymagają szczególnej kontroli są również miejsca, w których blacha jest przykręcona do konstrukcji dachu. Dobrze wkręcony wkręt dekarski powinien być wkręcony z podkładką, powinien również przylegać do blachy całą swoją powierzchnią. Jeśli stan jest odmienny, należy „poluzować” wkręt, lub jeśli podkładka trwale się odkształciła – wymienić ją na nową.

Zobacz też: Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

REKLAMA

Należy starać się eliminować wszystkie drobne nieprawidłowości jak najszybciej, by nie dopuścić do ich powiększania i pogłębiania. Niezależnie od rodzaju pokrycia największy problem pojawia się oczywiście kiedy dach cieknie, wtedy należy działać jak najszybciej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl.

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy na dachu usterkę, powinniśmy sprawdzić jaki jest powód jej  pojawienia się. Sprawdźmy, czy pojawienie się usterki nie jest spowodowane wadą konstrukcyjną, wiekiem materiału, lub czy nie powstało w wyniku naszych zaniedbań. Posiadając tę wiedzę łatwiej będzie zadbać o dach w przyszłości.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Okna dachowe, lukarny i rynny

Okna dachowe i lukarny to bardzo popularne i często stosowane w domach jednorodzinnych sposoby na doświetlenie poddaszy. Niestety mogą one też być przyczyną wielu problemów z dachem. Z tego właśnie powodu, po każdej zimie należy dokładnie sprawdzić wszystkie szczelność połączeń okien dachowych z połacią dachu. Podczas kontroli należy sprawdzić: szczelność lukarn, stan uszczelek, a także płynność działania mechanizmu okuć. Zsuwający się śnieg, a także wiatr mogą być przyczyną uszkodzeń rynien, ich odkształceń lub złamań. Dlatego warto przynajmniej raz w roku sprawdzić szczelność połączenia, spasowanie, stan wieszaków itd. Problemem mogą stać się np. zalegające w rynnach liście, gniazda ptaków, czy owadów. Poza rynnami zewnętrznymi kontrolować powinniśmy także rynny koszowe, a także odpływy przy oknach połaciowych. Zanieczyszczenia z rynien i rur spustowych najlepiej jest usunąć odkurzaczem na mokro. Do tego celu można też zastosować myjki ciśnieniowe przeznaczone do oczyszczenia rynien.

Komin

Komin to również element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Sprawdźmy połączenia znajdujące się pomiędzy kominem a pokryciem dachowym. Jeśli okaże się, że się wykruszyły, trzeba będzie je uzupełnić. Warto też sprawdzić czy taśmy wykorzystane do obróbki komina są dobrze zamocowane, a także, czy sam komin nie jest popękany i uszkodzony po zimie. Warto sprawdzić też stan kominów wentylacyjnych. Jeśli dach w budynku jest wyposażony w osłony przeciwśniegowe, warto sprawdzić, czy zalegający w nich śnieg nie spowodował uszkodzeń.

Poddasze

Kontrola dachu po zimie to także kontrola jego stanu technicznego od strony poddasza. Jeżeli mamy możliwość sprawdzić stan więźby dachowej – należy to zrobić. Sprawdź czy więźby dachowej nie atakują szkodniki, grzyby oraz czy dach nie i czy w związku z tym konstrukcja dachu nie jest zawilgocona, uszkodzona, lub czy jej połączenia nie są poluzowane. Jeśli dach nie jest ocieplony, warto przeglądać go od środka w słoneczne dni. Wtedy najłatwiej zauważymy ewentualne szpary, czy prześwity. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujemy się zaadoptować poddasze do celów mieszkalnych lub ocielić poddasze – wszelkie przecieki i zawilgocenia mogą okazać się dość kłopotliwe. Taka sytuacja to najkrótsza droga do  pojawienia się grzyba, czy pleśni.

Mycie dachu na wiosnę

REKLAMA

Ostatnia krokiem, który warto wykonać to umycie dachu. W ten sposób wyczyścimy go z mchów, porostów i innych zbrudzeń. Do tego celu można wykorzystać np. myjkę ciśnieniową wyposażoną w akcesoria do mycia dachów oraz preparat do usuwania mchów i porostów.

Nie chodzi tylko o to, aby dach wyglądał ładnie. Umycie go pozwoli także odkryć ewentualne nieprawidłowości, których nie widać było wcześniej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl. Długotrwałe zaleganie brudu lub wilgoci najzwyczajniej w świecie niszczy dach i naraża nas na dodatkowe koszty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA