reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Przegląd dachu po zimie. Poradnik

Przegląd dachu po zimie. Poradnik

Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.

Należy starać się eliminować wszystkie drobne nieprawidłowości jak najszybciej, by nie dopuścić do ich powiększania i pogłębiania. Niezależnie od rodzaju pokrycia największy problem pojawia się oczywiście kiedy dach cieknie, wtedy należy działać jak najszybciej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl.

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy na dachu usterkę, powinniśmy sprawdzić jaki jest powód jej  pojawienia się. Sprawdźmy, czy pojawienie się usterki nie jest spowodowane wadą konstrukcyjną, wiekiem materiału, lub czy nie powstało w wyniku naszych zaniedbań. Posiadając tę wiedzę łatwiej będzie zadbać o dach w przyszłości.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Okna dachowe, lukarny i rynny

Okna dachowe i lukarny to bardzo popularne i często stosowane w domach jednorodzinnych sposoby na doświetlenie poddaszy. Niestety mogą one też być przyczyną wielu problemów z dachem. Z tego właśnie powodu, po każdej zimie należy dokładnie sprawdzić wszystkie szczelność połączeń okien dachowych z połacią dachu. Podczas kontroli należy sprawdzić: szczelność lukarn, stan uszczelek, a także płynność działania mechanizmu okuć. Zsuwający się śnieg, a także wiatr mogą być przyczyną uszkodzeń rynien, ich odkształceń lub złamań. Dlatego warto przynajmniej raz w roku sprawdzić szczelność połączenia, spasowanie, stan wieszaków itd. Problemem mogą stać się np. zalegające w rynnach liście, gniazda ptaków, czy owadów. Poza rynnami zewnętrznymi kontrolować powinniśmy także rynny koszowe, a także odpływy przy oknach połaciowych. Zanieczyszczenia z rynien i rur spustowych najlepiej jest usunąć odkurzaczem na mokro. Do tego celu można też zastosować myjki ciśnieniowe przeznaczone do oczyszczenia rynien.

Komin

Komin to również element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Sprawdźmy połączenia znajdujące się pomiędzy kominem a pokryciem dachowym. Jeśli okaże się, że się wykruszyły, trzeba będzie je uzupełnić. Warto też sprawdzić czy taśmy wykorzystane do obróbki komina są dobrze zamocowane, a także, czy sam komin nie jest popękany i uszkodzony po zimie. Warto sprawdzić też stan kominów wentylacyjnych. Jeśli dach w budynku jest wyposażony w osłony przeciwśniegowe, warto sprawdzić, czy zalegający w nich śnieg nie spowodował uszkodzeń.

Poddasze

Kontrola dachu po zimie to także kontrola jego stanu technicznego od strony poddasza. Jeżeli mamy możliwość sprawdzić stan więźby dachowej – należy to zrobić. Sprawdź czy więźby dachowej nie atakują szkodniki, grzyby oraz czy dach nie i czy w związku z tym konstrukcja dachu nie jest zawilgocona, uszkodzona, lub czy jej połączenia nie są poluzowane. Jeśli dach nie jest ocieplony, warto przeglądać go od środka w słoneczne dni. Wtedy najłatwiej zauważymy ewentualne szpary, czy prześwity. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujemy się zaadoptować poddasze do celów mieszkalnych lub ocielić poddasze – wszelkie przecieki i zawilgocenia mogą okazać się dość kłopotliwe. Taka sytuacja to najkrótsza droga do  pojawienia się grzyba, czy pleśni.

Mycie dachu na wiosnę

Ostatnia krokiem, który warto wykonać to umycie dachu. W ten sposób wyczyścimy go z mchów, porostów i innych zbrudzeń. Do tego celu można wykorzystać np. myjkę ciśnieniową wyposażoną w akcesoria do mycia dachów oraz preparat do usuwania mchów i porostów.

Nie chodzi tylko o to, aby dach wyglądał ładnie. Umycie go pozwoli także odkryć ewentualne nieprawidłowości, których nie widać było wcześniej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl. Długotrwałe zaleganie brudu lub wilgoci najzwyczajniej w świecie niszczy dach i naraża nas na dodatkowe koszty.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama