| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Budowa domu to zawsze duża inwestycja, niewiele osób przeprowadzi ją więcej niż raz w życiu. Pierwszym etapem każdej budowy jest wybór odpowiedniego projektu. W tym miejscu często rodzi się pytanie, jaki dom wybrać. Popularne są zarówno domy parterowe, jak i wersje z poddaszem użytkowym oraz piętrem. Coraz rzadziej spotykana jest natomiast piwnica. Serwis Kalkulatory Budowlane postanowił sprawdzić, jaki będzie koszt budowy dużego domu jednorodzinnego – z piwnicą oraz pełnym piętrem. W pierwszej części sprawdzimy, ile kosztuje budowa do stanu surowego zamkniętego.

Surowy dach wymaga jeszcze prac wykończeniowych. Na początek uwzględnijmy cenę zakupu i montaży rynien PCV (2.260 zł za 40 mb rynien) oraz wyłazu dachowego (minimum 360 zł). Do tego należy wykonać podbitkę dachową – najlepszym wyborem będzie podbitka z desek sosnowych. Za 30 m2 podbitki zapłacimy około 1.400 zł. W naszym przykładzie nie będziemy uwzględniać okien dachowych, gdyż nie mamy poddasza użytkowego. Jednak koszt zakupu takiego okna to minimum 760 zł za sztukę.

W sumie więc doprowadzenie naszego domu do stanu surowego otwartego kosztowało na tym etapie 86 000 zł. Uwzględniając koszty wykonania fundamentów i piwnicy (50 000 zł) koszt naszego stanu surowego otwartego wyniósł około 136 000 zł. Kompletny kosztorys ze wszystkimi pracami z opisanego powyżej etapu znajdziecie klikając w poniższy link.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-z-piwnica/kosztorys/6eb02ab7eccf6d3099467daa74d54a03/

Okna, brama garażowa i drzwi – czyli stan surowy zamknięty

Doprowadzenie naszego domu do stanu surowego zamkniętego wymaga jeszcze montażu stolarki zewnętrznej. W ramach tego etapu trzeba zamontować okna, drzwi wejściowe i ewentualnie bramę garażową.

W naszym budynku będziemy potrzebować około 8 normalnych okien (o powierzchni 2 m2 każde), dużego okna tarasowego (8 m2) i dwóch dużych okien do jadalni i salonu (po 3 m2 każde).  Minimalna cena zakupu takich okien to przynajmniej 8.700 zł (przy założeniu, że decydujemy się na białe okna z PCV). Ich montaż to kolejne 1.400 zł.

Za niedrogie, drewniane drzwi wejściowe przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 1.130 zł. Do tego uchylna brama garażowa – wydatek przynajmniej 1.300 zł.

W sumie więc stolarka zewnętrzna będzie nas kosztowała nieco ponad 12.500 zł.

Stolarka zewnętrzna kończy ważny etap budowy– SSZ czyli stan surowy zamknięty. W naszym przypadku koszt wyniósł prawie 150 tysięcy złotych. Warto przy tym przypomnieć, że w każdym przypadku stosowaliśmy najtańsze możliwe materiały i wybieraliśmy najtańszych wykonawców dostępnych na rynku. Podniesienie poziomu oczekiwanej jakości do „średniej” podniosłoby koszty przedsięwzięcia o minimum 30-40%.

Kosztorys został wykonany za pośrednictwem serwisu Kalkulatory Budowlane (www.kb.pl) i jest dostępny online pod poniższym adresem. Każdy użytkownik ma możliwość jego adaptacji do własnego projektu.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-z-piwnica/kosztorys/71bc2109eb61a74a4f19696f8ac139a1/

Zobacz także: Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Zobacz także: Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Zobacz także: Budowa domu - jak zptymalizować koszty inwestycji budowlanej?

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Ekspert:

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »