| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Budowa domu to zawsze duża inwestycja, niewiele osób przeprowadzi ją więcej niż raz w życiu. Pierwszym etapem każdej budowy jest wybór odpowiedniego projektu. W tym miejscu często rodzi się pytanie, jaki dom wybrać. Popularne są zarówno domy parterowe, jak i wersje z poddaszem użytkowym oraz piętrem. Coraz rzadziej spotykana jest natomiast piwnica. Serwis Kalkulatory Budowlane postanowił sprawdzić, jaki będzie koszt budowy dużego domu jednorodzinnego – z piwnicą oraz pełnym piętrem. W pierwszej części sprawdzimy, ile kosztuje budowa do stanu surowego zamkniętego.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-z-piwnica/kosztorys/4d32dc339b4288ae3537df5e2b29ca88/

Ściany, stropy i kominy

Dalszą budowę bryły budynku można podzielić na kilka części – ściany nośne, stropy, kominy oraz na końcu ściany działowe. Po zakończeniu tych etapów można będzie wznieść dach.

W budynku o podanych wymiarach potrzebne będzie około 225 m2 ścian nośnych (nie uwzględniając ścian fundamentowych piwnicy, których koszt obliczyliśmy już wcześniej). Zakładamy przy tym wysokość pomieszczeń na poziomie 2,8 metra. Przyjmujemy, że ściany zostaną wykonane z pustaków ceramicznych Porotherm P+W 25. Ich koszt wyniesie około 14 tysięcy złotych, z czego 8.200 zł zapłacimy za materiały (pustaki, cement, elementy montażowe, izolacja pozioma, prefabrykowane nadproża L19) a 5.700 zł za robociznę murarza.

Oprócz stropu pomiędzy piwnicą a parterem będziemy potrzebować jeszcze dwóch – prefabrykowany strop teriva pomiędzy parterem i piętrem oraz drewniany strop oddzielający piętro od poddasza nieużytkowego. Za strop teriva zapłacimy dokładnie tyle samo co w przypadku stropu nad piwnicą (24.200 zł), natomiast strop drewniany z robocizną będzie nas kosztował kolejne 16.000 zł. W sumie więc za dwa stropy zapłacimy przynajmniej około 40.000 zł. Warto przy tym wspomnieć, że w tej cenie wliczone są już wszystkie elementy konstrukcyjne takie jak podciągi, wieńce w poziomie stropu i słupy oraz wykonanie betonowych schodów pomiędzy piętrami.

W przypadku kominów możemy założyć, że będzie nam potrzebnych 6 kominów wentylacyjnych oraz jeden dymowy. Wraz z wykończeniem zapłacimy za nie minimum 5.300 zł.

Po kominach możemy przejść do ścian działowych. Zwykle ich powierzchnia jest znacząco mniejsza od ścian nośnych. W domu o łącznej powierzchni 225 m2 i wysokości 2,8 m znajdzie się więc około 146 m2 ścian działowych. Zakładając, że do ich budowy wykorzystamy pustaki ceramiczne Porotherm P+W 11,5 łączny koszt kompletu materiałów wraz z usługą murarską wyniesie około 7.500 zł.

Budujemy dach

Dach to zwieńczenie stanu surowego otwartego. Tu również możemy wyróżnić kilka etapów – więźbę dachową, pokrycie, poszycie oraz wykończenie dachu.

Na początek należy się zastanowić nad rodzajem dachu, typem pokrycia oraz jego powierzchnią. Najtańszy w konstrukcji będzie prosty dach dwuspadowy o kącie nachylenia 35O. Powierzchnia takiego dachu wyniesie około 112 m2. Aby obniżyć koszty zrezygnujemy z lukarn. Do pokrycia wybieramy membranę oraz niedrogą blachodachówkę.

Koszt więźby dachowej na dach o powierzchni 112 m2 wraz z montażem wyniesie minimum  6.600 zł. Do poszycia dachu zastosujemy membranę, której minimalny koszt z montażem wyniesie około 900 zł. Ostatnim etapem głównych prac będzie położenie pokrycia z blachodachówki. Za samą blachodachówkę zapłacimy 4.500 zł, do tego dochodzi koszt jej montażu w wysokości minimum 2.850 zł. W sumie wzniesienie surowego dachu będzie nas kosztowało minimum 15 000 zł.

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Ekspert:

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »