REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa domu: Co powinniśmy wiedzieć o materiałach budowlanych?

REKLAMA

Podczas procesu budowy domu bardzo ważny jest dostęp do informacji na temat wyrobów budowlanych, i to nie tylko na początku budowy, ale na każdym jej etapie. Od jakości poszczególnych materiałów, zależeć będzie bowiem bezpieczeństwo konstrukcji budynku, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna, akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi oraz na środowisko.

REKLAMA

Każdy, kto przeprowadza remont lub buduje dom energooszczędny, zmaga się z problemem doboru materiałów budowlanych, od których zależy spełnienie restrykcyjnych norm związanych z energooszczędnością budynku. Wsparciem dla inwestorów są dane techniczne zamieszczane przez producentów na opakowaniach i etykietach produktów, w katalogach i na stronach internetowych. Wciąż jednak informacji na opakowaniach jest zbyt mało, by kupujący mogli porównać wszystkie parametry i świadomie wybrać w sklepie produkt najlepszy pod względem energooszczędności i ceny.

Etykiety energetyczne

Obowiązek informowania na etykietach o klasie energetycznej danego produktu dotyczy w Polsce sprzętów AGD, telewizorów oraz źródeł świata. Wyniki ogólnopolskiego badania kampanii „Energooszczędność w moim domu” potwierdzają, że informacje te mają dla konsumentów znaczenie. Aż 85% badanych wskazało, że najważniejszą cechą decydującą o zakupie danego źródła światła jest jego energooszczędność. Cena znalazła się na drugim miejscu. „Kupując energooszczędne lampy LED, obok zużycia energii i ceny, warto zwrócić uwagę także na podawaną w lumenach (lm) wartość strumienia świetlnego. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa. Kolejna ważna informacja to temperatura barwowa światła podawana w Kelwinach (K). Zakres od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, najlepszej do odpoczynku, a zakres od 5000 K do 6500 K zimno-białej, odpowiedniej do pracy” – wskazuje dr inż. Andrzej Wiśniewski, doradca techniczny Osram. Godna uwagi jest też trwałość źródła światła. Markowi producenci deklarują poziom użytkowania lampy LED w zakresie nawet do 50 000 godzin.

Automatyka domowa

Rosnąca popularność inteligentnych rozwiązań automatyki domowej powoduje, że konsumentów interesują również etykiety tych produktów. Znajdują się na nich m.in. dane mówiące o: kompatybilności z urządzeniami domowymi różnych producentów, bezpieczeństwie użytkowania, zgodności towaru z prawem europejskim (symbol CE) oraz braku w produkcie substancji niebezpiecznych dla środowiska (symbol RoHS). Wśród tych informacji brakuje natomiast danych na temat energooszczędności produktu. „O to należy pytać bezpośrednio u producentów. Z danych wynika, że automatyka może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu nawet o 30 proc. oraz energii cieplnej o ponad 20 proc. Takie wyniki mogą mieć znaczenie przy budowie domu energooszczędnego, a na pewno mają wpływ na wysokość płaconych przez nas rachunków” – mówi Ewa Bujak z Fibar Group.

Izolacja

Zgodnie z obowiązującym prawem, informacje na temat cech wyrobów izolacyjnych, takich jak wełna skalna, znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów. W przypadku materiałów Rockwool można je pobrać ze strony internetowej http://www.rockwool.pl/do-pobrania/aprobaty-certyfikaty. W DoP podawane są m.in. takie wskaźniki, jak: opór cieplny wyrobu izolacyjnego, jego klasa reakcji na ogień, zachowanie wobec wody i wilgoci, stabilność wymiarów w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, wskaźnik pochłaniania dźwięku, naprężenie ściskające lub wytrzymałość na ściskanie, a także odporność przepływu powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okna

REKLAMA

Wybierając okna do domu energooszczędnego lub pasywnego powinniśmy przede wszystkim sprawdzać te parametry techniczne, które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Są to: współczynnik izolacyjności cieplnej okna Uw, który mówi o ilości strat ciepła, współczynnik przepuszczalności energii g, który mówi o zdolności do pozyskiwania darmowej energii cieplnej ze słońca, oraz wydajność wentylacji. Komfort mieszkania w cichym wnętrzu zagwarantuje wysoki współczynnik tłumienności dźwięków Rw. „Na kartonach z naszymi oknami można znaleźć informacje o typie okna, jego rozmiarze oraz jednej z trzech linii produktów: Standard, Standard Plus lub Premium. Wszystkie nasze okna posiadają znak CE, zatem takie oznaczenie również znajduje się na opakowaniu. W przypadku gabarytowych materiałów budowlanych, klient nie podejmuje decyzji na podstawie opakowania, ale raczej bazując na danych technicznych podanych w broszurach lub na stronie internetowej. Dlatego szczególnie dbamy, aby były one przejrzyście zaprezentowane” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt Velux. Czasami o wyborze produktu decydują dodatkowe certyfikaty. Rolety Velux posiadają certyfikat Oeko-Tex®, który gwarantuje, że użyte do ich produkcji komponenty nie zawierają substancji szkodliwych. Z kolei najbardziej zaawansowane technologicznie okno pasywne Velux otrzymało certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Okno to posiada najlepsze na rynku parametry izolacyjności - Uw=0,51 W/m2K i jest pierwsze, a także jedyne z certyfikatem domu pasywnego dla budynków z regionów o klimacie zimnym.

„Obowiązkowe etykiety energetyczne na produktach budowlanych, takich jak: okna, drzwi, materiały izolacyjne, czy inteligentna automatyka domowa ułatwiłyby decyzje zakupowe i porównywanie energooszczędnych produktów między sobą” – mówi Paulina Gadomska – Dzięcioł z Effective PR organizującej kampanię „Energooszczędność w moim domu”. „To nasz ustawodawca może rozszerzyć listę produktów, których obowiązują etykiety energetyczne. Dyskusja na ten temat trwa i miejmy nadzieję, że jej wynik będzie korzystny dla inwestorów, a rozszerzona lista przyczyni się do upowszechnienia energooszczędnego budownictwa w naszym kraju” – dodaje Paulina Gadomska – Dzięcioł.

Zobacz także: Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Zobacz także: Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?

Zobacz także: Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Źródło: Velux

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA