reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Domy energooszczędne zyskują na wartości. Im lepsze mają świadectwo charakterystyki energetycznej - tym lepiej. Im lepsze parametry budynku - tym wyższa jest jego cena. Od 2009 roku każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania tzw. świadectwa energetycznego budynku - dokumentu, który określa zapotrzebowania budynku na energie ogrzewania i wentylacji.

Osoby posiadające domy coraz częściej decydują się na to, aby zastosować zasoby energii odnawialnej. Dlaczego? Głównym powodem jest natychmiastowy wzrost ceny rynkowej nieruchomości, która spełnia odpowiednie normy świadectwa energetyczności budynku. Po drugie bardzo często właściciele domów szukają sposobu na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem domu oraz ciepłej wody użytkowej. Okazuje się, iż rozwiązaniem jest wprowadzenie do już istniejących budynków  mechanizmów energooszczędnych, a w przypadku osób dopiero decydujących się na inwestowanie w dom – postawienie go w technologii pasywnej. Kiedy możemy liczyć na to, że nasza nieruchomość będzie uznawana za posiadającą najwyższe świadectwo energooszczędności?

Popraw standard energetyczny w budynku

Właściciele domów chcący poprawić standard energetyczny muszą najczęściej dokonań kilku istotnych zmian oraz zainwestować w nowoczesne technologie.  Kluczowa w tym względzie będzie odpowiednia izolacja ścian i dachu, wymiana okien, najlepiej na te, których współczynnik przenikania ciepła [U] jest niższy niż 1,0 W/m2K. Dodatkowo ważna będzie wymiana  wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ponadto osoby decydujące się na taką inwestycję powinny poprawić wydajność systemów - zarówno grzewczego, jak i używanego do podgrzewania wody użytkowej.

OZE w domach jednorodzinnych

Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy – wzrost wartości budynku oraz redukcję kosztów związanych z eksploatacją energii – można zastosować kilka odnawialnych źródeł energii (OZE). Należą do nich m.in.: kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne lub przydomowa elektrownia wiatrowa, produkująca energię elektryczną bądź też pompa ciepła zastosowana w systemie grzewczym, rekuperatory do odzyskania energii z wentylacji, system odzysku ciepła ze ścieków, gruntowe wymienniki ciepła oraz tzw. rozwiązania hybrydowe, łączące różne odnawialne źródła energii.

Co istotne, poza wzrostem ceny rynkowej budynku energooszczędnego, właściciel może liczyć także na zwrot poniesionych kosztów w inwestycję. Szacuje się, że w przeciętnym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej do 80 m2 – roczny koszt ogrzewania gazem ziemnym kształtuje się na poziomie 3 tysięcy złotych. Natomiast właściciel domu wykorzystującego odnawialne źródła energii nie poniesie kosztów wyższych niż 1 tysiąc  złotych.

Zobacz także: Jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego?

Zobacz także: Budowa domu energooszczędnego – najistotniejszy jest odpowiedni projekt

Źródło: Materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama