reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu - jak zptymalizować koszty inwestycji budowlanej?

Budowa domu - jak zptymalizować koszty inwestycji budowlanej?

Jak zoptymalizować budowę budynku? Należy skupić się przede wszystkim na kluczowych elementach budowy domu. Ważne jest, aby optymalizacje przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Inwestycja budowlana, niezależnie od typu i charakteru obiektu, to złożony proces, w którym na finalny rachunek ekonomiczny wpływa wiele elementów. Znaczną część kosztów i nakładów można przewidzieć już na etapie planowania inwestycji. Na tym etapie podejmowanych jest bowiem szereg decyzji wpływających na ostateczny efekt projektu.

Planowanie inwestycji - najważniejsze czynniki

- Przy wyborze technologii należy przeanalizować jej wpływ na pozostałe elementy składowe i oddziaływanie zarówno w skali mikro, jak i makro całego budynku czy budowli – podkreśla Grzegorz Markiewicz, doradca ds. inwestycji.

Ważnym czynnikiem opłacalności jest czas, zwłaszcza, że koszty pośrednie i bezpośrednie w przedsięwzięciach inwestycyjnych rosną z roku na rok. Skrócenie czasu trwania budowy to realne oszczędności.

- Robiąc bilans zysków przy wykorzystaniu konkretnych materiałów wykonania stropów czy ścian, okaże się, że niektóre elementy są wprost mierzalne, jak np. w przypadku technologii Silka Tempo, gdzie czas wznoszenia ścian jest trzy razy krótszy, a ilość potrzebnej zaprawy klejowej ponad dwukrotnie mniejszamówi Grzegorz Markiewicz, doradca ds. inwestycji.

Planując, warto mieć na uwadze, że główną wytyczną powinno być określenie jak najniższego kosztu wyprodukowania 1 m2 powierzchni użytkowej. 1 cm różnicy na grubość ściany działowej to zależnie od wielkości i rodzaju obiektu kilkadziesiąt dodatkowych m2. Zyski związane z uzyskaną powierzchnią, którą można sprzedać bądź wynająć, są niebagatelne i wpływają dodatnio na ostateczny bilans finansowy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama