REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację. Poradnik

REKLAMA

Zanim kupimy tynk cienkowarstwowy powinniśmy zastanowić się co jest dla nas najważniejsze. Czy potrzebny nam, tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy czy może silikatowo-silikonowy. Tynki te znacznie różnią sie między sobą, nie tylko ceną, ale i właściwościami oraz zastosowaniem.

REKLAMA

Fot. Malfarb

Podejmowane podczas budowy lub remontu domu dobre decyzje procentują przez lata. Nie inaczej jest z tynkami elewacyjnymi. Zanim zdecydujemy się na ich zakup – skuszeni ceną lub namową sprzedawcy lub wykonawcy – zastanówmy się przez chwilę nad tym, co jest dla nas najistotniejsze: - Dzisiejsza oferta tynków cienkowarstwowych jest naprawdę ogromna. Na sklepowych półkach z łatwością znajdziemy tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe czy wszelkiego rodzaju hybrydy np.: silikatowo-silikonowe. Każdy z nich różni się nie tylko ceną, lecz także właściwościami i zastosowaniem. Jeden rodzaj sprawdzi się w miejscach wilgotnych, a zupełnie inny w miejscach narażonych na częste uszkodzenia. Dlatego zakup tynku dobrze jest rozważyć w kontekście naszych potrzeb związanych z użytkowaniem elewacji – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb, oferującej szeroki wybór wysokiej jakości tynków zewnętrznych.

Fot. Malfarb

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj systemu docieplenia

Systemy dociepleń bazują dziś na styropianie lub wełnie mineralnej. W pierwszym przypadku z powodzeniem możemy stosować najróżniejsze tynki: akrylowe, silikonowe, silikatowe, mozaikowe lub silikono-silikatowe. W drugim zaś nie jest wskazane użycie tynków akrylowych, czy silikonowych, które gorzej radzą sobie z odprowadzaniem pary wodnej, co może stwarzać problemy w systemach opartych na wełnie mineralnej. W systemie, gdzie izolatorem jest wełna mineralna, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie bardzo paroprzepuszczalnego tynku silikatowego.

Problem z wilgocią

Dom położony na skraju lasu, tuż nad jeziorem, to marzenie wielu z nas. Często jednak problemem staje się wilgoć oraz rozwój mikroorganizmów. Uniwersalne tynki akrylowe, lub nawet silikonowe, zazwyczaj nie sprawdzają się w podobnych warunkach. Dobrym wyborem okaże się natomiast tynk silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Silikat posiada odczyn alkaliczny, dzięki czemu w znacznym stopniu blokuje rozwój mikroorganizmów. Dodatkowo tynki tego typu zapewniają właściwe odprowadzanie pary wodnej ze ścian, co powoduje znacznie mniejszy rozwój glonów czy porostów.

Budynek narażony na częste zabrudzenia

Jeśli nasz dom znajduje się na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu – np. przy ruchliwej drodze lub w niedalekiej odległości od zakładów produkcyjnych – prawdopodobnie będziemy borykać się z problemem brudnych ścian. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem pozostają tynki silikonowe. Działają one hydrofobowo (tzn. odpychają cząsteczki wody), dzięki czemu podczas opadów deszczu zachodzi zjawisko „perlenia się wody na ścianie” i jednocześnie samooczyszczenia powierzchni tynku. Woda w naturalny sposób spływa po ich powierzchni, usuwając przy tym zabrudzenia.

Ściany narażone na uszkodzenia mechaniczne

Jeśli w przypadku naszych ścian istnieje wysokie ryzyko uszkodzeń mechanicznych, postawmy na tynk silikatowy. W przeciwieństwie do innych rodzajów tyków, wchodzi on w silną reakcję chemiczną z podłożem i wiąże się z nim wyjątkowo mocno. W efekcie powstaje powłoka bardzo odporna na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, a tym samym bardzo trwała. Alternatywą w takim przypadku mogą okazać się tynki mozaikowe – wykonywane z barwionego syntetycznie kruszywa oraz transparentnej żywicy akrylowej. Tynki te cenione są przez fachowców za wysoką odporność na uszkodzenia. Warto jednak dodać, że ten rodzaj tynku ze względu na swoje walory dekoracyjne i łatwość usuwania zabrudzeń, najczęściej stosowany jest na detalach architektonicznych - takich, jak wiatrołapy, przyziemia elewacji, wnęki okienne i drzwiowe itp.

Kolor elewacji

Jeśli najważniejszy dla nas pozostaje kolor elewacji, wówczas możemy zdecydować się na uniwersalny tynk akrylowy. Podobnie jak tynk silikonowy czy silikatowo-silikonowy posiada on pełną zdolność barwienia, ale w przeciwieństwie do nich jest zdecydowanie tańszy. Tym samym umożliwia stworzenie estetycznej fasady domu stosunkowo niskim kosztem. Z kolei w przypadku tynków silikatowych pamiętajmy, że ich skład chemiczny uniemożliwia barwienie na dowolny kolor. Najlepiej więc sprawdzić w punkcie sprzedaży, czy wybrana przez nas barwa elewacji jest możliwa do realizacji w tym rodzaju tynku.

Zaznaczenie detali na fasadzie

Osobom, które chcą niebanalnie wykończyć detale na elewacji, warto też polecić tynk mozaikowy (dostępny np. ofercie marki Malfarb). Jest on wykonywany z kolorowanego, drobnego kruszywa, którego odcienie można swobodnie mieszać. W praktyce pozwala to uzyskać bardzo oryginalne, barwne mieszanki, które sprawią, że nasz dom będzie się wyróżniał na tle sąsiadujących z nim budynków. Dodatkowo tynk ten jest całkowicie zmywalny i zmniejsza nasiąkliwość ścian, dzięki czemu sprawdzi się także w trudnych miejscach, takich jak podmurówki czy cokoły.

Zobacz także:  Jak kłaść tynk cienkowarstwowy. Poradnk

Zobacz także:  Malowanie fasady – Poradnik

Źródło: Malfarb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA