REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kłaść tynk cienkowarstwowy. Poradnk

REKLAMA

Jeśli planujemy kłaść tynk cienkowarstwowy najlepiej zatrudnić do tego celu wyspecjalizowaną ekipę, nie jest to bowiem proste zadanie. Jednak, nawet jeśli do nakładania tynku cienkowarstwowego zatrudnimy ekipę, sami powinniśmy wiedzieć, jak powinno wyglądać nakładanie tynku cienkowarstwowego na elewację. Zobacz poradnik.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy mieć pewność, że prace tynkarskie zostaną wykonane profesjonalnie i starannie, powierzmy to zadanie fachowcom. Zanim jednak zatrudnimy ekipę budowlaną z pewnością przydatna będzie choćby podstawowa wiedza na temat aplikacji i doboru tynków cienkowarstwowych a także typowych błędów popełnianych przez wykonawców. Pozwoli nam to móc kontrolować ich pracę oraz ocenić kompetencje a w ostateczności podjąć decyzję o zmianie ekipy.

Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe cieszą się dużą popularnością wśród budujących domy. Z roku na rok producenci oferują coraz to szerszą gamę produktów, począwszy od tynków akrylowych, przez silikatowe i silikonowe, aż po hybrydowe - silikonowo-silikatowe. Dodatkowo dostępne są one w systemach kolorowania, co pozwala stworzyć oryginalną i bardzo elegancką fasadę. Jednak sam produkt, nawet najlepszej jakości, to nie wszystko. Liczą się również umiejętności, wiedza i doświadczenie, ponieważ czasami jeden prosty błąd może kosztować wiele i sprawić, że warstwa ochronna zacznie pękać lub w ekstremalnych przypadkach odpadać lub na fasadzie będą pojawiać się przebarwienia bądź też wykwity mikrobiologiczne w postaci porostów czy grzybów - mówi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb, oferującej m.in. szeroki wybór tynków do zastosowań na elewacjach oraz wewnątrz pomieszczeń.

Zanim ruszą prace tynkarskie na naszym placu budowy, sprawdźmy jakich błędów należy unikać.

Właściwy dobór tynku

Mimo, że aplikacja wszystkich rodzajów tynków - czy to akrylowych, silikonowych, silikatowych czy silikonowo-silikatowych jest identyczna, to różnią się one właściwościami i przeznaczeniem. Tynk cienkowarstwowy powinien być dostosowany do konstrukcji budynku oraz jego otoczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli system dociepleń naszego domu został wykonany na bazie styropianu, wówczas z powodzeniem możemy stosować najróżniejsze tynki: akrylowe, silikonowe lub silikono-silikatowe. W przypadku, gdy podłoże przygotowane zostało przygotowane z wykorzystaniem wełny mineralnej, wskazane jest użycie tynku silikatowego oferującego najlepsze parametry odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy ocieplenia.

Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych polecany jest tynk silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Jeśli nasz dom znajduje się na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu, postawmy na rozwiązanie hybrydowe i wybierzemy tynk silikonowo-silikatowy z efektem tzw „samooczyszczenia” czyli usuwania zabrudzeń np. kurzu przez wodę deszczową. Natomiast w przypadku gdy zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu - polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowy. W tynkach akrylowych warto szukać tynków wzmacnianych silikonami lub woskami syntetycznymi, które ograniczają wnikanie brudu niesionego z wodą opadową.

Przygotowanie podłoża

Podstawą w przypadku nakładania tynków cienkowarstwowych jest właściwe przygotowanie podłoża. Musi być przede wszystkim suche, stabilne, wolne od uszkodzeń a także równe i pozbawione bruzd i zgrubień. Dodatkowo można je wzmocnić preparatem gruntującym ograniczającym chłonność. Konieczne jest położenie pod tynk masy podkładowej w kolorze zbliżonym do wyprawy wierzchniej. Ułatwia ona dalsze prace przy nakładaniu tynku a także gwarantuje doskonałą jego przyczepność przez co tynki nie zaczną się odspajać i odpadać od ściany.

Przygotowanie zaprawy tynkarskiej

Dostarczane przez producenta zaprawy tynkarskie są produktami praktycznie gotowymi do użycia i nie wolno dodawać żadnych substancji chemicznych np. wapna czy wszelkiego rodzaju plastyfikatorów uszlachetniających, narażamy się bowiem na niemal pewne problemy z niestabilnością koloru tynku oraz automatyczne odrzucenie ewentualnej reklamacji przez producenta. Dozwolone jest jedynie regulowanie gęstości masy przez dodawanie czystej wody w ilości zalecanej przed producenta. Gotowe masy tynkarskie należy starannie wymieszać przy użyciu tynkarskich wolnoobrotowych mieszadeł koszykowych.

Tynkowanie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych

Zbyt niskie temperatury i podwyższona wilgotności a także upał i silne słońce nie sprzyjają aplikacji tynków. W takich warunkach atmosferycznych wiązanie spoiwa tynku ulega znacznym zaburzeniom. Przy dużej wilgotności proces ten właściwie ulega zatrzymaniu. Także przemrożony tynk w okresie wiązania odpada od ścian i jest całkowicie bezwartościowy. Poważnym błędem jest również aplikacja tynku gdy temperatura powietrza jest właściwa, lecz samo podłoże jest o temp poniżej zera, np. po wiosennej nocy z dużymi przymrozkami.

Podobnie w przypadku letnich upałów powinniśmy zrezygnować z aplikacji tynku. Wysokie temperatury powietrza oraz silne nasłonecznienie sprawi, że masa szybko zasycha utrudniając właściwe i równomiernie wyprowadzenie struktury. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia i białoszare wykwity na powierzchni elewacji. Z kolei w przypadku opadów, woda może wypłukać spoiwo i pigment z masy tynkarskiej co z pewnością wpłynie na jego trwałość i estetykę.

Dlatego prace najlepiej zaplanować w okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy temperatura powietrza wynosi między 5°C a 25°C. Alternatywą jest wykonywanie elewacji rano lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie padają bezpośrednio promienienie słoneczne. W trudnych warunkach (opady i nasłonecznienie) pamiętajmy o stosowaniu osłonowych siatek na rusztowania.

Nakładanie tynków na wilgotne podłoże

Podobnie jak niekorzystne temperatury i opady deszczu mogą prowadzić do odspajania tynku, tak samo aplikacja masy na bardzo wilgotne podłoże może sprawić, że tynk będzie sprawiał problemy na elewacji, woda uwięziona pod zaschniętym tynkiem, zimą zacznie zamarzać, powodując odspajanie się tynku. Dlatego tak ważne jest, aby podłoże pod tynkiem było możliwie suche.

Przerywanie prac w trakcie tynkowania

Jeżeli prace budowlane zostaną przerwane w trakcie nakładania tynku, to na gotowej elewacji będą widoczne wyraźne i nieregularne granice pomiędzy poszczególnymi etapami prac. Dlatego tynk należy wykonywać nieprzerwanie łącząc metodą „mokre z mokrym” na całości danej powierzchni architektonicznej. Dodatkowo wszyscy pracownicy powinni stosować tą samą technikę pracy , narzędzia i kierunek zacierania.

Odpowiednie wykończenie elewacji nie tylko zdobi dom, ale też chroni go przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego oprócz doboru produktu dobrej jakości, zwróćmy również uwagę na przebieg prac budowlanych, aby wyeliminować błędy przy aplikacji tynków cienkowarstwowych i uniknąć w przyszłości dodatkowych problemów.

Źródło: Malfarb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA