reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zielony dach - jak zabrać się do jego budowy?

Zielony dach - jak zabrać się do jego budowy?

Zielony dach to jedno z nowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Niestety jego budowa nie jest prosta. Aby wykonać zielony dach musi on spełnić kilka warunków, musimy np. sprawdzić maksymalne obciążenie dachu, może bowiem okazać się, że wykonanie zielonego dachy na już powstałym okaże się niemożliwe.

Wielu właścicieli domów chce zagospodarować dach i stworzyć na nim zielony ogród. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ aby stworzyć zielony dach, musi on spełniać kilka warunków i trzeba dokładnie znać jego parametry. Należy wiedzieć jakie jest maksymalne obciążenie dachu, z czego jest wykonana warstwa izolacyjna albo czy ma bezpośredni dostęp do wody.

Ogrody na dachach domów i bloków mają duże walory wizualne, jednak prowadzenie zielonego dachu może być skomplikowane. Każde budownictwo i dach muszą spełniać szereg warunków, bez których nie jest możliwe zaprojektowanie ogrodu.

Kiedy klient zdecyduje się na wykonanie dachu zielonego, obowiązkowo musimy sprawdzić przewidziane obciążenia na dach płaski, na strop i czy jest w ogóle możliwe, żeby ten budynek wytrzymał takie obciążenia. Często jest to bardzo trudne, bo budynki są kilku czy kilkunastoletnie, a projektanci nie przewidywali wtedy takiego dodatkowego obciążenia na dachtłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Adam Chojnacki, kierownik firmy Akademia Dachów Płaskich.

Decydując się na zielony dach, należy zwrócić również uwagę na stan izolacji wodochronnej. Często stosowana papa po kilku latach traci swoje właściwości, dlatego należy zadbać o to, kładąc izolację wodochronną, by mogła ona posłużyć wiele lat. Istotną sprawą przy powstawaniu dachów zielonych jest dostęp do wody.

Warto pamiętać o tym, że ogród na dachu trzeba podlewać, myć, konserwować, czyli warto, aby było zapewnione przyłącze wody. Jeżeli mamy trawnik w naszym ogrodzie na dachu, musimy go pielęgnować, kosić, mieć miejsce na kosiarkę, podlewać, jak również skoszoną trawę później w jakiś sposób przetransportować na dół tłumaczy Chojnacki.

Dachy zielone nie muszą sprowadzać się tylko do ogrodu. Istnieje podział dachów płaskich na ekstensywne, czyli takie, które głównie służą wypoczynkowi i rekreacji, składają się z roślinności sucholubnej i nie wymagającej specjalnej pielęgnacji oraz intensywne, czyli takie, w których zieleń jest bujniejsza i wymaga większego zaangażowania. Projektując budynek, należy zdecydować się na jeden z typów dachu, a to ułatwi projektantom pracę nad stworzeniem wyjątkowej przestrzeni.

Zobacz też: Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Zobacz też:  Jakie są zalety dachów zielonych?

Zobacz też:  Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?

Zobacz też: Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama