| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Naturalne materiały elewacyjne – sklejka elewacyjna

Naturalne materiały elewacyjne – sklejka elewacyjna

Elewacja ze sklejki - to dość nietypowe rozwiązanie elewacyjne. Materiał, który do niedawna był postrzegany jako ten, o niewielkich możliwościach dekoracyjnych, coraz częściej wykorzystywany jest na elewacjach budynków, zarówno w komercyjnych jak i jednorodzinnych m.in. ze względu na dobre parametry techniczne.

Elewacja ze sklejki. Fot. SKLEJKA-EKO S.A.

„Fasada budynku, odpowiednio zgrana z całościowym zamysłem architektonicznym, odgrywa pierwszoplanową rolę w aranżacji zewnętrznej części domu. Jako najbardziej widoczny element wykończenia przesądza o estetyce i ostatecznym charakterze budynku, nadając mu unikalną formę. Z tego względu inwestorom zależy na takim doborze materiałów, za sprawą których podniosą walory i atrakcyjność domu bądź podjętej inwestycji, a jednocześnie wydobędą na światło dzienne ich niepowtarzalność” – mówi Roman Rostalski i dodaje – „Bogata oferta rynkowa surowców i technologii służących wykonaniu elewacji pozwala na wdrażanie coraz nowszych rozwiązań, podkreślających nieszablonowy wymiar budynku. Wśród cieszących się największą popularnością metod znajdowały się jeszcze do niedawna choćby tynk, cegły klinkierowane, kamień, blachy, płyty kompozytowe czy siding, pomimo tego, że paleta dostępnych rozwiązań jest w rzeczywistości dużo bogatsza.

Elewacje i nowe trendy – ekologiczne fasady

Od niedawna możemy jednak zaobserwować zaznaczający się w wśród wykonawców inwestycji indywidualnych i komercyjnych trend, polegający na odchodzeniu od standardowych rozwiązań na rzecz pojawiających się na rynku innowacji, szczególnie, jeżeli oprócz podkreślenia estetyki budynku, widoczny jest ich ekologiczny aspekt. Przykładem może być tutaj rosnąca popularność naturalnych sklejek elewacyjnych o strukturze drewna oraz zestawianie z sobą różnych materiałów o odmiennej strukturze, np. drewna i szkła. Komponowanie tak wyjątkowych elewacji znajduje doskonały wyraz w budownictwie nowoczesnym, w którym nie brakuje miejsca na odważne posunięcia i nieszablonowe koncepcje, szczególnie te ekologiczne”.

Sklejka na elewacji

Sklejka do niedawna była postrzegana jako materiał o niewielkich możliwościach dekoracyjnych. Dziś używana jest coraz częściej w dużych budynkach publicznych, jak i w domach jednorodzinnych, ze względu na bardzo dobre parametry i wysoką jakość.

–„Materiał, jakim jest sklejka daje szerokie możliwości aranżacyjne, dzięki czemu nadaje wznoszonym konstrukcjom indywidualny charakter. Doskonale sprawdza się jako wykończenie większych powierzchni, ale także jako niewielki detal, stanowiący urozmaicenie elewacji w nowoczesnym stylu. Znakomicie współgra ze stonowaną fasadą – stanowiąc jej nietuzinkowe urozmaicenie, jak również z odważnymi formami architektonicznymi – odświeżając aranżację. Jest doskonałą alternatywą dla popularnych do niedawna okładzin, mając nad nimi tę przewagę, że jest materiałem ekologicznym i w pełni naturalnym. Wyróżnia ją wyjątkowa faktura, wiernie oddająca strukturę drewna, z zachowaniem widocznych linii, sęków i żłobień, co podkreśla jej naturalny, przyjazny środowisku charakter. Jednocześnie stanowi oryginalne wykończenie elewacji budynku, dodając prostym nowoczesnym zabudowaniom uroku, ciepła i szlachetności” – wymienia ekspert firmy SKLEJKA-EKO S.A.

Zobacz także:  Elewacja drewniana – pielęgnacja

Zobacz także:  Elewacja drewniana: z drewna cedrowego

Zobacz także:  Jak unikać błędów przy wykańczaniu elewacji?

Źródło: SKLEJKA-EKO S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »