reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne

BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne

Barierki i balustrady ochronne stosowane w wielu magazynach i halach produkcyjnych, są rodzajem barier ochronnych w miejscach przejść i dojść do linii produkcyjnych. Barierki ochronne pozwalają wytyczać drogi komunikacyjne w zakładach przemysłowych oraz stwarzać bezpieczne miejsce pracy w każdym środowisku.

Zgodnie z definicją praca wykonywana na wysokości powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi uznawana jest za pracę na wysokości. Przepisy nakazują, aby miejsce takich działań było odpowiednio zabezpieczone, a pracownik chroniony przed upadkiem. Podstawowymi elementami zabezpieczającymi są barierki systemowe, które nie tylko wyznaczają granice powierzchni roboczej, ale także stanowią ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami podczas pracy.

Zastosowanie barierek ochronnych

Zastosowanie barierek ma szczególne znaczenie w zakładach przemysłowych, przy maszynach produkcyjnych i urządzeniach, jak również na przejściach i dojściach do linii produkcyjnych czy sortowniczych.

Mnogość dostępnych detali pozwala na przygotowanie indywidualnych konstrukcji dopasowanych rozmiarem do potrzeb i specyfiki zakładu produkcyjnego czy hali magazynowej. Zastosowanie połączeń śrubowych bez konieczności spawania obniża koszt montażu barierek, jak również ułatwia ich późniejszą konserwację lub naprawę.

Systemowe barierki umożliwiają zabezpieczenie stanowiska pracy na wysokości, wyodrębnienie stref niebezpiecznych i ciągów komunikacyjnych w zakładach produkcyjnych, hali magazynowej czy centrum logistycznym. O zastosowaniu tego rodzaju elementów powinien pamiętać pracodawca, gdyż to on zobowiązany jest do zapewniania systemu ochrony zbiorowej dla swoich pracowników. Indywidualnie dobrane i zaprojektowane balustrady pozwolą przygotować bezpieczne stanowisko pracy.

Zobacz też:  Zasady BHP podczas robót rozbiórkowych

Zobacz też: Bhp podczas frezowania

Zobacz też: Zasady bhp podczas toczenia

Zobacz też: Zasady bhp podczas prac na dachu

Zobacz też: Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

Źródło: KRAUSE Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama