REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

I Międzynarodowa debata o jakości ociepleń i ich roli w budownictwie energooszczędnym

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 8–9 maja odbyła się na I Międzynarodowa Konferencja ETICS. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W spotkaniu wzięło udział 130 przedstawicieli z Polski i z Europy.

REKLAMA

Jacek Szer i Mariusz Garecki. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Cieszymy się, że udało nam się stworzyć tak wielowymiarowe forum jednoczące się wokół systemów ociepleń. Łącząc się w dążeniu do jak najlepszego wykorzystania potencjału branży ociepleń, możemy wybitnie przyczynić się do rozwoju polskiego budownictwa i gospodarki oraz wspierać realizację wyznaczonych przez rząd celów na drodze do europejskich standardów energooszczędności. Prawidłowe ociepleń ścian budynku może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o połowę – podkreślił Jacek Michalak, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, pomysłodawca konferencji.

REKLAMA

Zaproszenie organizatorów do wygłoszenia prelekcji na I Międzynarodowej Konferencji ETICS przyjęli znakomici polscy i europejscy eksperci. Ich wystąpienia spotykały się z żywym zainteresowaniem audytorium, inspirując słuchaczy do pytań i komentarzy.

Dr inż. Jacek Szer, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przedstawił m.in. stanowisko reprezentowanej przez siebie instytucji dotyczące dbałości o jakość prac ociepleniowych na polskich budowach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Jacek Michalak w swoim wystąpieniu podkreślił rolę producentów systemów ociepleń w budowaniu polskiego rynku chemii budowlanej po transformacji ustrojowej 1989 roku. Zwrócił także uwagę na koszty, jakie ponieśli producenci systemów ociepleń w związku z wdrożeniem regulacji CPR w 2013 roku, oraz uwydatnił konieczność kontroli stosowania rozwiązań systemowych przez wykonawców robót budowlanych.

Trendy oraz kierunki rozwoju systemów ociepleń przeanalizował mgr Dariusz Biesiekierski z Wacker Polymers. W jego prezentacji znalazło się również porównanie światowych i europejskich rynków ETICS, z którego wynika, że Polska, pod względem wielkości realizowanych projektów ociepleniowych, jest pierwszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, jak też – obo

Marek Kapron, Jacek Szer i Jacek Michalak. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

k Niemiec –  zajmuje czołową lokatę na całym kontynencie.

REKLAMA

Dr Wolfgang Setzler, dyrektor niemieckiego stowarzyszenia producentów ETICS, wskazał na szczególne znaczenie systemów ociepleń dla wydajności energetycznej budynków. W Niemczech potencjalna oszczędność energii możliwa do uzyskania dzięki termomodernizacji istniejących budynków równa jest wartości 700 terawatogodzin. Z kolei 900 milionów metrów kwadratowych ociepleń wykonanych w Niemczech począwszy od pierwszej instalacji w 1957 roku w Berlinie, przełożyło się na zaoszczędzenie 900 miliardów litrów oleju opałowego i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 750 milionów ton.

Inż. Jan Loukotka, przedstawiciel czeskiego stowarzyszenia producentów systemów ociepleń, zaprezentował dane obrazujące rynek ociepleń w Czechach, dodając, że w kraju tym ocieplonych jest już połowa istniejących budynków.

O słowackiej branży ociepleń opowiedziała prof. dr inż. Zuzana Sternová, dyrektor Instytutu Badawczego Budownictwa w Bratysławie oraz prezes branżowej organizacji producentów ETICS na Słowacji. Uwagę odbiorców przyciągnęło zwłaszcza omówienie procesu wdrażania wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, obowiązujących na Słowacji od 2008 roku.

Dr hab. Krzysztof Siekierski i mgr Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska przybliżyli wyniki cyklicznego badania polskiego rynku dociepleń, realizowanego od 3 lat, pod patronatem merytorycznym SSO. Badacze podkreślili powracający w ostatnich miesiącach optymizm producentów ETICS w ocenie koniunktury dla ich branży.

Czytelnia branżowa. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Mgr inż. Marek Kaproń, wicedyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, poprowadził sesję omawiającą tematykę ETICS z perspektywy producentów wyrobów ociepleniowych.

Reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, mgr inż. Maria Dreger, omówiła ewolucję właściwości użytkowych wełny mineralnej oraz jej rolę w funkcjonowaniu systemu ociepleń.

Występujący w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu mgr inż. Jerzy Rutka pokazał perspektywy rozwoju systemów ociepleń ze styropianem w świetle podwyższonych wymagań ochrony cieplnej, bezpieczeństwa pożarowego oraz renowacji.

Dr inż. Mariusz Garecki, przewodniczący Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, skoncentrował się na skutkach, jakie dla systemów ETICS rodzą nowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych oraz na innowacyjnych kierunkach rozwoju technologii ociepleń. Przedstawiciel SSO unaocznił czynniki decydujące o skuteczności i trwałości  ociepleń, jakimi są jakość projektowania, komponentów, wykonania i eksploatacji ocieplonej elewacji.

Mgr inż. Jadwiga Tworek z Instytutu Techniki Budowlanej zreferowała, w odniesieniu do systemów ociepleń, europejskie i krajowe zasady wprowadzanie wyrobów budowlanych na rynek, wraz z najnowszymi wymaganiami w tym zakresie. Wystąpienie mgr Anny Kukulskiej-Grabowskiej, kolejnej specjalistki z ITB, dotyczyło działalności Instytutu w obszarze certyfikacji systemów ociepleń oraz edukacji w dziedzinie prawidłowego wykonawstwa ETICS.

Gościem konferencji był również Ralf Pasker, dyrektor European Association for ETICS, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego krajowe organizacje branżowe producentów ociepleń, działającego od 2008 roku.

Jan Loukotka, Zuzana Sternova. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Prezes Jacek Michalak, podsumowując I Międzynarodową Konferencję ETICS, podkreślił znaczenie Polski na europejskiej mapie branży ociepleń. – Jesteśmy już drugim rynkiem w Europie, z dobrymi pespektywami dzięki rosnącym wymaganiom i standardom energooszczędności, zarówno dla nowych budynków, jak i już wybudowanych a wymagających termorenowacji obiektów. W Czechach na jednego mieszkańca przypada 1,36 metra kwadratowego ociepleń, jeszcze więcej na Słowacji – 1,5 metra kwadratowego. W Polsce mamy około jednego metra kwadratowego, więc jest jeszcze duże pole do popisu – dodał szef SSO.

– Inauguracyjna edycja naszej konferencji spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Dziękujemy uczestnikom za pełen zaangażowania udział w naszej środowiskowej debacie. Wystawione przez publiczność oceny pozwalają nam żywić nadzieję, że Międzynarodowa Konferencja ETICS na stałe wpisze się do kalendarza ważnych imprez branżowych w Polsce. Już teraz zapraszamy na drugą edycję w maju 2015 roku – zakończył prezes Michalak.

Jacek Michalak i Maciej Korbasiewicz. Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Informacja o Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń jest organizacją branżową czołowych polskich producentów systemów ETICS. Celem stowarzyszenia jest upowszechnienie kompletnych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Inicjatywy podejmowane przez SSO wspierają rozwój energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa. Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo robót elewacyjnych oraz standardy eksploatacji systemów ociepleń. Organizacja działa od 2003 roku. Jest jednym z inicjatorów powołania, w roku 2008, European Association for ETICS (EAE), forum współpracy krajowych i branżowych stowarzyszeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA