reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Rynek nieruchomości przewiduje dwie stawki podatku – 8% i 23%. Wysokość podatku jest uzależniona od charakteru działki, jej poprzedniego właściciela oraz tego, czy został już na niej wybudowany jakiś obiekt. Jeśli nie mamy pewności co do kwestii doliczania podatku VAT do ceny działki, możemy wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak zgodnie z ustawą o VAT w budownictwie mieszkaniowym pod pewnymi warunkami może zostać obniżona do 8% - dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i działek budowlanych. Wysokość podatku w przypadku zakupu działki zależy przede wszystkim od tego, kto jest obecnym właścicielem nieruchomości oraz jaki charakter ma działka w dniu jej kupna.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Zobacz także: Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Osoba sprzedająca działkę budowlaną a podatek VAT

W sytuacji gdy kupujący nabywa działkę budowlaną od dewelopera, gminy czy spółdzielni, czyli tak zwanych osób prawnych, oczywista wydaje się kwestia zapłacenia podatku. Jednak gdy dochodzi do kupna nieruchomości od osoby fizycznej, ustalenie wysokości może się okazać nieco bardziej kłopotliwe, ponieważ kupujący nie ma możliwości samodzielnego sprawdzenia, czy jest to jednostkowa sprzedaż, czy sprzedającego należy uznać za handlowca. W związku z tym, że za handlowca uznaje się osobę, która zawodowo zajmuje się obrotem nieruchomościami, stawka podatku przy zakupie działki od takiej osoby jest inna niż przy zakupie od osoby prywatnej. Ze względu na to, że sprawy tego typu nie są jednoznacznie rozwiązane ustawowo, lepiej dodatkowo zabezpieczyć się finansowo i w trakcie planowania zakupu działki doliczyć jeszcze 23% podatku VAT, nawet jeśli nieruchomość sprzedawana jest przez osobę, która rzekomo nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zobacz także:  Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Charakter gruntu budowlanego a stawka VAT

Wysokość podatku zależy także od charakteru nabywanego gruntu obowiązującego w dniu jego zakupu. Działki budowlane objęte są 23% podatkiem. Za działkę budowlaną uznaje się według przepisów rynku nieruchomości gruntowych taką nieruchomość, która jest przeznaczona pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub jeśli tego typu plan nie został stworzony na danym terenie, zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy. Oczywiście istnieje możliwość przekształcenia na przykład działki rolnej na działkę budowlaną.

Zobacz także:  Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Podatek VAT od działki nieobjętej planem miejscowym

Jeżeli właściciel terenu dotychczas niezabudowanego i nieprzeznaczonego pod zabudowę w aktualnie obowiązującym planie miejscowym chce sprzedać ten teren, wówczas kupującego obowiązuje zwolnienie z płacenia podatku VAT – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W przypadku wątpliwości jaką stawkę podatku powinno się zapłacić od kupowanej nieruchomości, warto zwrócić się do odpowiedniej dla swojego zamieszania izby skarbowej z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zobacz także:  Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama