reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym

Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak dla budownictwa jednorodzinnego stawka ta została obniżona do 8% - jeśli budownictwo to spełnia warunki określone w ustawie o VAT. Zasadniczo stawka podatku zależy także od powierzchni domu i rodzaju prowadzonych prac. Kiedy zapłacimy obniżony podatek VAT, a kiedy konieczne będzie zapłacenie 23% podatku?

Art. 41 ustawy o VAT określa zastosowanie stawki 8% podatku do budownictwa jednorodzinnego. Jednocześnie budownictwo to musi spełnić dwa określone warunki aby zostało objęte taką stawką, to znaczy zakres prowadzonych prac powinien dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji albo przebudowy obiektów budowlanych oraz budynki te muszą być zaliczone do budownictwa, które zostało objęte społecznym programem mieszkaniowym. Społecznym programem mieszkaniowym objęto między innymi budynki mieszkalne stałego zamieszkania – jednorodzinne, o dwóch mieszkaniach lub wielomieszkaniowe jeśli każde z nich nie posiada odrębnej księgi wieczystej, a także lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych. Ważnym jest, że za budynek mieszkalny uznaje się taki, którego przynajmniej 50% całkowitej powierzchni użytkowej stanowi część mieszkalną.

Zobacz też: Budowa domu - Formalności

Podatek VAT a wielkość budynku

Wysokość podatku zależy między innymi od powierzchni domu lub lokalu. Jeżeli dom nie przekracza 300 m2 powierzchni użytkowej a lokal 150 m2, na remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę nałożona jest 8% stawka VAT. W przypadku domów i lokali o większej powierzchni stosuje się odpowiednio stawkę 8 i 23% w odpowiedniej proporcji zależnej od całkowitego metrażu. Warto jednak pamiętać, że domy, w których znajduje się kilka lokali mieszkaniowych nie są objęte tego typu obostrzeniem, ponieważ nie traktuje się ich ani jako domów, ani jako pojedynczych lokali, wobec tego do ich budowy i remontu stosuje się zawsze 8% stawkę podatku. Nie ma tu również znaczenia, czy którykolwiek lokali będzie po zakończeniu prac budowlanych stanowił lokal użytkowy. Jednocześnie planowana powierzchnia użytkowa poszczególnych lokali także nie wpłynie na ostateczną stawkę podatku, bez względu na wszystko wyniesie ona 8%.

Zobacz też:  Budowa domu - Działka

Podatek VAT – 23% na określone roboty budowlane

Stawkę 8% podatku zapłacimy za wszystkie prace budowlane, remontowe, modernizacyjne, termo modernizacyjne albo przebudowy budynków mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa mieści się w limicie lub które są planowane jako budynki wielomieszkaniowe. Zaś stawką 23% objęte są między innymi prace przygotowawcze, bez względu na to, czy dotyczą budownictwa mieszkaniowego, czy nie. Podatek wynoszący 23% należy zapłacić za prace geodezyjne, kartograficzne, za usługi inspektora nadzoru inwestorskiego, a także za usługi świadczone przez kierownika budowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama