reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Inwestor podczas zakupu materiałów budowlanych zmuszony jest do poniesienia wydatku, na który składa się także 23% VAT. Ma on oczywiście prawo do uzyskania zwrotu tego podatku na większość materiałów. Jeśli zakupu materiałów dokonuje wykonawca również musi on zapłacić podatek VAT, ale ma możliwość odliczenia całości wydatków od podatku.

Bez względu na to, jak dużą inwestycję planujemy, powinniśmy ustalić z wykonawcą kto kupuje wszystkie materiały niezbędne do wykonania prac. Oczywiście możliwe jest aby to wykonawca na własny rachunek nabył materiały, jeśli jednak wykonawca i inwestor chcą żeby wykonawca kupował materiały za pieniądze i w imieniu inwestora wystarczy zastrzec to w umowie zawartej pomiędzy stronami. Kwestia zakupu materiałów jest o tyle ważna, że od tego kto je kupuje zależy wysokość nakładanego na nie podatku VAT.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykonawcy

W sytuacji gdy wykonawca nabywa materiały budowlane za pieniądze i w imieniu inwestora, inwestor otrzymuje imienne faktury i tym samym ma prawo do skorzystania z możliwości odliczenia podatku VAT od większości zakupionych produktów – przynajmniej tak wyglądało to do końca 2013 roku, od tego roku niestety przepisy zostały zmienione i odliczenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji gdy inwestor sam nabywa materiały, ponosi znaczny wydatek w związku z 23% podatkiem. Jeśli inwestor i wykonawca zdecydują, że to wykonawca kupuje materiały za własne pieniądze, również płaci on taki sam podatek, ale całość kosztów ma prawo odliczyć od własnego podatku. Wykonawcy za pieniądze uzyskane z robót budowlanych w budynkach mieszkalnych ponoszą 8% podatku VAT, jednak przez odliczenie kosztów materiałów mogą zmniejszyć swój podatek o podatek naliczony za te materiały. Dzięki temu często całkowite obciążenie podatkowe wykonawcy jest równe zeru albo nawet pozwala na uzyskanie zwrotu z urzędu skarbowego. W związku z tym także inwestorzy, którzy zamawiają usługę wraz z materiałami płacą mniej niż ci, którzy kupują materiały na swój koszt.

Czasami zdarza się, że odpowiednie organy podatkowe interpretują realizowanie inwestycji z materiałami pozyskanymi przez wykonawcę na swój koszt jako odsprzedawanie materiałów inwestorowi. Na szczęście od jakiegoś czasu organy podatkowe działają na korzyść podatników i rozliczają 8% podatek za tę usługę.

Prace wykonywane poza budynkiem a wysokość podatku VAT

Nieco inaczej wygląda kwestia materiałów budowlanych i samych prac wykonywanych poza bryłą budynku – wówczas stosuje się podatek 23% bez względu na rodzaj prowadzonych robót. Dotyczy to zarówno prac brukarskich, jak i instalacji przewodów, przyłączy, drenaży i tym podobnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama